2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Románia lemondana a CEC takarékpénztár privatizálásáról, ha a bank növelné nyereségességét és a vidéki körzetekben kiterjesztené tevékenységét - közölte a CEC elnöke.

Románia decemberben két évre befagyasztotta a CEC privatizációját, miután elutasította az egyetlen talpon maradt ajánlatot a CEC 69,9 százalékos részére. A CEC vidéki tevékenysége eddig gyakorlatilag csak kiadási teherként nehezedett a bank gazdálkodására, mivel a hazai hitelfelvételi felfutás szinte kizárólag a városokhoz kötődött: a 22 milliós Románia lakosainak mintegy 40 százalékát jelentő vidéki területekre nem gyűrűzött át.

Tavaly a CEC piaci részesedése 4 százalékra esett, 1989 előtt még száz százalékban uralta a román piacot. A takarékpénztár jelenleg átalakításon megy át: ez részben az álláshelyek csökkentésével, részben számítógépes rendszer korszerűsítésével jár. Alkalmazotti állományát 22 százalékkal, 7 ezer főre csökkenti. A várakozások szerint a CEC idei adó előtti eredménye 50 millió euróra nő a tavalyi 40 millióról.

A román Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) takarékpénztár tavaly majdnem tízszeresére növelte az adózott eredményét: 39,8 millió lejre a 2005-ös 4,2 millió lejről. A mérlegfőösszeg az év végén 7,1 milliárd lej volt, 26,8 százalékkal több a 2005 véginél, jelentették a nagyságra ötödik, de 1400 fiókjával legnagyobb hálózatú román pénzintézetnél, amely egyszersmind a legrégibb az országban: 1864-ben alapították. Alaptőkéjét decemberben 650 millió lejre emelték 500 millióról.

December 22-én a román kormány leállította a CEC privatizációját, mert a vártnál kisebb értékűek voltak a vételi ajánlatok, és végül csak egyetlen végleges pályázatot kapott, a görög Ethniki Trapezától. A magyar OTP Bank ugyanis elállt attól, hogy javított ajánlatot tegyen.

A CEC, vagyonát tekintve, Románia ötödik pénzintézete, és az utolsó privatizálásra váró állami nagybank. November elején a román kormány úgy döntött, hogy a CEC jövőbeni felvásárlója nem egyesítheti a CEC-et saját romániai leánybankjával. Ez csökkentette a pénzintézet értékét a vevőjelöltek szemében.

MTI/

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!