Már folyik a Csurgói, Martfűi, Szeghalmi és Orosházi bioetanolgyárak tervezése - közölte a Duna Fejlesztés Kft. (DF). Az üzemek mellé - a melléktermékek hasznosítására - minden helyszínen biogázüzemet is létesítenének, a folyamat végén keletkező "hulladékot" saját eljárással biokomposzttá alakítanák át, amelyet a termőföldeken műtrágya kiváltására lehetne használni.
A cégnek van tapasztalata a bioetanolgyárak építésében: részt vesz a a kabai, a helvéciai, az almásfüzitői és a mohácsi üzemek építésének előkészületeiben is. A DF Kft. több beruházási lehetőséget vizsgál Romániában is, ahol az előkészületek Nagykárolyban és Nagyszalontán tartanak a legelőrébb.
Az európai uniós tagállamok közül Magyarország és Románia bioetanolexport-potenciálja a legnagyobb, s ezen belül hazánk bioetanol-termelése 2010-re várhatóan eléri az évi egymillió köbmétert. Ennek nagy részét előreláthatólag a nyugat- és észak-európai tagállamokban lehet majd értékesíteni, ez évi 600 millió euró exportbevételt jelenthet az országnak - fejtette ki Érsek Tibor, a vállalat ügyvezető igazgatója.
Mindenesetre a DF Kft. a legnagyobb beruházó cégekkel közös szakmai szervezet megalakításába kezdett, a bírósági bejegyzés alatt álló Magyarországi Bioüzemanyag Gyártók és Beruházók Szövetségének fő feladata az új iparág működési feltételeinek, valamint az értékesítés koordinálásának a segítése lesz, számol be a Világgazdaság.