Az elmúlt két évben romlott Magyarország tőkevonzó képessége - mondta Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének főigazgatója az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája által készített, külföldi tőkebefektetésekről szóló jelentés bemutatóján.
A Kelet-Európába irányuló külföldi tőkebefektetések tavaly 27 milliárd dollárt tettek ki, Magyarország ebből 8 százalékkal részesedett. Ezzel megelőzi Lengyelország, Csehország és Oroszország is. Inotai András véleménye szerint a kormányzatnak oda kellene figyelni arra, hogy 1999 közepétől az országba áramló nettó külföldi tőke már csak részben fedezi a folyó fizetési mérleg hiányát, így nő az ország eladósodottsága. Szerinte a külföldi tőke vonzásának legfontosabb feltétele a versenyképes termelési költség. Magyarországon viszont a jelentősen növekvő bérköltségek mellett a forint tíz százalékos erősödése is emelte a termelési kiadásokat. Inotai András szerint ezért az idén nem lett volna szabad felszabadítani a forint árfolyamsávját.
A jelentés szerint a volt szocialista országok külföldi befektetési is növekedtek. Ezen a listán Magyarország Oroszország mögött a második helyen állt. Tavaly mintegy 2 milliárd dollárnyi orosz, és 400-500 millió dollárnyi magyar tőkét fektettek be külföldön.
Romlott Magyarország tőkevonzó képessége
Inotai András szerint az elmúlt két évben romlott Magyarország tőkevonzó képessége.