A közhiedelemmel ellentétben nem minden szakmában érvényesülnek könnyebben az attraktív hölgyek álláskereséskor - sőt, egyes esetekben hátránynak számít vonzó külsejük, írja a Spiegel amerikai kutatók közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmányára hivatkozva.
Amit jobb, ha elkerülnek a szép nők
A csinos nők elsősorban azon foglalkozások állásinterjúin számolhatnak nehézségekkel, amelyeket tradicionálisan a férfiak uralnak. Ide tartoznak például a pénzügyi, kutatás- vagy építésvezetői, valamint a mérnöki állások - az ezekre kiírt pályázatot szinte egyetlen esetben sem nyerték meg a mások által jó kinézetűnek ítélt hölgyek a kutatók által elvégzett kísérlet során.
Ezen állásoknál a szép nőket masszívan diszkriminálják, összegezte a felmérés tapasztalatait Stefanie Johnson, a denveri egyetem professzora. Szerinte ennek oka azon előítélet továbbélése, miszerint egyes szakmákra a nők nem alkalmasak.
A csinos férfiak mindent visznek
Érdekesség, hogy a jóképűnek tartott férfiakra mindez nem igaz - ők ugyanis minden foglalkozás esetében nagyobb eséllyel indulnak harcba egy posztért, mint csúnyácskább kollégáik.
Az eredetileg a Journal of Social Psychology című szaklapban közölt kutatás során 26 különböző hivatásnál vizsgálták a vonzóság szerepét, a bolti eladótól kezdve az éjjeliőrön át a pénzügyi vezetői posztig. A tesztbe bevont hatvan személynek összesen kétszáz állítólagos pályázóról kellett döntenie fényképe alapján, amihez plusz információként megkapták önéletrajzát is. Utóbbi azonban nem változtatott a fotó alapján kialakult véleményükön, azaz kizárólag a külső alapján hozták meg döntésüket.
Jobb külső, magasabb fizetés
A kutatás eredménye azonban csak árnyalja azt a képet, miszerint a szépnek tartott nők vagy férfiak általában könnyebben találnak munkát, ráadásul még jobban is keresnek kevésbé vonzó versenytársaikhoz képest.
A Labor Economics Journal című szaklapban néhány évvel ezelőtt közölt kutatás például megállapította, hogy a csinos nők és férfiak átlagban tizenöt százalékkal többet keresnek. Ráadásul az előléptetéseknél is előnyben vannak, így könnyebben jutnak előrébb a vállalati ranglétrán.
Hasonló eredményre jutott a National Bureau of Economic Research korábbi vizsgálata is. Eszerint az elhízott munkavállalók nehezebben találnak munkát, és gyakran fizetésük is elmarad a normál testalkatú emberekétől. A különbség 1998 és 2005 között jelentősen nőtt, a korábbi egy dollárról 3,4 dollárra.
Az azóta egy másik egyetemmel összeolvadt London Guildhall University tanulmánya szintén 15 százalékra tette a fizetéskülönbséget a rondák és a kellemes kinézetűek között, a Federal Reserve Bank of St. Louis elemzői pedig öt százalékos pluszt hoztak ki a magas, sármos munkavállalók javára.
Arra egyik kutatás sem tért ki, vajon használnak-e a szépek "meg nem engedett eszközöket" esélyeik növelésére, illetve remélnek-e a döntéshozók részükről bármilyen ellenszolgáltatást...
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum