Radnai György, a Garantiqa vezérigazgatója a döntésről közölte: "A kis- és közép vállalkozások hitelezésének fenntartása érdekében tulajdonosaink egyetértése mellett vállaltuk, hogy még veszteség árán is fenntartjuk a garancia-állomány dinamikus növekedését."
"A hitelpiaci pánik elmúltával azonban - díjaink piaci szinthez történő közelítésével - vissza szeretnénk térni arra a pályára, amely lehetővé teszi jegyzett tőkénk reálértékének tartós megőrzését" - indokolta a vezérigazgató a lépést. Az átlagosan 25 százalékos garanciadíj-emelést hajt a Garantiqa egyeztetette a tulajdonosokkal, azaz a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel és a hitelezést folytató pénzintézetekkel.
Radnai György kifejtette: a Garantiqa a válság kitörése óta azon fáradozott, hogy fennmaradjon a kis- és középvállalkozások hitelezése, ez jelentős veszteségeket okozott a cégnek, mert a gazdasági megfontolások előtérbe helyezésével nem igazította díjait a banki portfóliók romlása miatt megugró kifizetésekhez. A társaság ennek eredményeként 2009-re veszteséget kénytelen elkönyvelni.
"Ez önmagában nem jelent problémát, mivel a cég tőketartaléka a veszteség ellenére is többszöröse a prudens, biztonságos, a jogszabályok által megkövetelt szintnek. Ennek ellenére 2011-re ismét eredményes pályára kell állítanunk a társaságot" - mondta Radnai György. A vezérigazgató kifejtette: egyes bankokban a bedőlő hitelek aránya a kis- és középvállalkozói hitelportfolióban már ma megközelíti, vagy el is éri a 10 százalékot, a Garantiqa azonban 5,5 százalékos garancia lehívási hányaddal zárta az elmúlt évet, tehát a portfólió további romlása már beépült a rendszerbe.
"Ha semmit nem teszünk, akkor az idei veszteség a tavalyi többszöröse is lehet, és jövőre sem áll nyereséges pályára cég. A díjemelés viszont csökkentheti az idei veszteséget, biztosítja a jövő évi pozitív eredményt" - magyarázta Radnai György.
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 2009 november végére teljesítette tavalyi egész éves tervét, akkora a teljes garanciaállomány elérte az 520 milliárd forintot, az új garanciák összege 405 milliárd forintra rúgott. Ezt Radnai György mondta a Garantiqa egyik múlt év végi sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy a válság hatására nőttek az igények a garanciacég termékei iránt. Elmondta: a válság későbbi következményeit is figyelembe véve, a cég felmentést kapott az alól, hogy 2009-2010-ben nyereségesen zárja az üzleti évét, a 2009-es veszteség a céltartalékképzés miatt várhatóan 700-800 millió forint lesz.
A válság miatt a társaság újrafogalmazta a feladatát is: az a célja, hogy fenntartsa a normál körülmények között hitelképes kis- és közepes vállalkozások finanszírozását - fejtette ki akkor Radnai György. Akkori elmondása alapján a cég portfóliójának kockázati szintje megemelkedett, de az összesen 520 milliárd forintos garanciaállományhoz képest az 5 százalékot közelítő beváltási ráta nem okoz jelentősebb gondot a társaságnál.
MTI