Szemléletváltásra egyébként még a legfejlettebb országokban is szükség lenne, hiszen egy női mérnök sokszor még ott is megütközést kelt, hangzott el egy, a nemek közötti szakadék témájában megrendezett budapesti konferencia kerekasztal-beszélgetésén kedden.
A nőknek nehezebb az áttörés
A többek között Írországból, Izraelből, Törökországból és Németországból érkezett szakemberek szerint ugyanakkor a legtöbb helyen - így hazánkban is - legalább mindkét nem számára egyenlőek a feltételek pályaválasztáskor, hiszen a Közel-Keleten vagy Afrikában egy nőnek még ma is tilos magát képezni.
Egy jól felépített mentoring-program - akár a munkahelyen, akár már az oktatás során - rengeteget segíthet abban, hogy a nemek át merjék lépni a köztük lévő szakadékot. Elsősorban a nőknek kell segíteni, hiszen a férfiakat az alacsonyabb fizetések eleve visszariasztják az elnőiesedett szakmáktól.
Bevállalósnak kell lenni
Amikor például Szücs Orsolya, az Epicor Software Corporation regionális igazgatója a céghez került, akkori főnöknője egyben a mentora is volt, ami rengeteg pluszt jelentett későbbi pályafutása során. Az igazgató egyébként nem érzi úgy, hogy munkája során találkozott volna olyan nehézségekkel, amelyek női mivolta miatt adódtak, válaszolta lapunk kérdésre.
Az üzletasszony szerint az üvegplafon-jelenség (amikor egy szint után nem tudnak feljebb jutni a női vezetők) is nagyon sokszor csak a fejekben létezik, ezt azonban kellő bátorsággal és önbizalommal át lehet törni. Ezért nagyon fontos a már sikeres női felsővezetők példamutatása, valamint az utánuk jövők segítése tanácsokkal és tapasztalatok átadásával.
Férfiak között is nőiesen
A nőknek egyúttal meg kell tanulniuk, hogy nem szabad férfiként viselkedniük, még akkor sem, ha közöttük kell dolgozniuk. Ha egy nő elég magabiztos, nincs szüksége arra, hogy folyton kiabáljon, magyarázta Paula Goldschmidt, aki maga is mérnök és egyben igazgató az Intel Corporationnél.
A nőknek saját fegyvereiket kell bevetniük: például sokkal ügyesebben képesek a háttérből irányítani és észrevétlenül befolyásolni az eseményeket, mint férfi kollégáik. Vezetőként ugyanakkor nem érzik annyira fontosnak fitogtatni a hatalmukat, jóval figyelmesebbek és az utasítások egyszerű kiadása helyett gyakrabban kikérik munkatársaik véleményét. Így azok inkább csapatjátékosnak érzik magukat, nem pedig beosztottnak, nem utolsó sorban pedig sokkal lojálisabbak lesznek főnökükhöz és a céghez is.
A szakemberek szerint a munkaadók számára is nyilvánvalóvá kell tenni: ha egy nő egy férfiasnak titulált szakmában kap meg egy áhított állást, akkor biztosan a maximumot fogja nyújtani. A férfiak által uralt pályákat választó hölgyek pedig általában sokkal elhivatottabbak és elszántabbak az átlagnál, valamint vélhetően nem félnek a nehézségektől.
Az egyes területek átjárhatóságát a nők számára a felsővezetőktől kapott bátorítással, személyes segítéssel, a sikeres női vezetők nyilvános elismerésével lehet leginkább támogatni, a nők egymás között pedig a tapasztalatok átadásával képesek segíteni egymáson.
Körte IldikóMenedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok: Nem kedvelik a nőket a hazai munkaadók Idén is több nő jelentkezett a felsőoktatásba, mint férfi Lejárt a férfias nők ideje Félnek a gyerekvállalástól a női informatikusok