3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forint a cseh koronával együtt a kelet-közép-európai térség legstabilabb valutája, ám a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest nőtt a sebezhetősége -- vélekedik az Economist Intelligence Unit (EIU).

A londoni szakértők szerint a feltörekvő piacok valutái most általában szilárdabbak, mint az 1997--1998-as válságok idején voltak.

A forint kilencpontos eredményt ért el a nullától (legstabilabb) 24-ig (legsebezhetőbb) terjedő skálán, míg 1997-ben még mindössze hat, egy évvel később pedig csupán öt "fekete pontot" adott neki az EIU. Laza Kekic, a jelentés készítője kérdésünkre elmondta: a magyar valuta pozícióvesztése nem jelentős mértékű, a forint továbbra is jócskán a biztonságos tartományban helyezkedik el. A néhány pontos romlást szerinte főként a forint sávjának kiszélesítését követő reálfelértékelődés, továbbá az infláció magyarázza.

Hasonlóan sebezhetőbbé vált ebben az időszakban a lengyel zloty. A cseh, a szlovák és az orosz fizetőeszköz pozíciója ezzel szemben jelentősen javult, így nem csoda, hogy a 18 országot magában foglaló kelet-közép-európai térség átlagos pontszáma 1997 óta 14-ről 9,7-re javult.

Ázsiában az EIU szintén a valuták stabilizálódását regisztrálta: az itteni feltörekvő piacok átlagos pontszáma 15,5-ről 10-re módosult. A vizsgált régiók közül mindössze Latin-Amerika nem tudott javulást elérni, ami nem csoda, hiszen a "válságküszöbnek" tekintett 17 pont feletti három országból kettő is itt található.

Az 1997--1998-as években Oroszország, Szlovákia és Csehország is "megjárta" a 17 pont feletti tartományt, amely felett a tapasztalatok szerint nagy a pénzügyi válság esélye -- emlékeztet az EIU. Mostanra azonban mindhármójuk valutája biztonságos távolságba került ettől a küszöbtől.

A londoni kutatóintézet által számított valutastabilitási index 12 mutatószám összesítéséből jön létre. Ezek között szerepel például a devizatartalékok szintje, a folyó fizetési mérlegpozíció, a valuta reálfelértékelődése, a rövid távú adósságok mértéke, a belföldi hitelállomány alakulása, a pénzmennyiség növekedése és a pénzügyi szektor minősége. Az elemzők nem pusztán ezen mutatók abszolút értékét veszik figyelembe, hanem változásuk ütemét is.

A feltörekvő országok valutáinak viszonylagos stabilitása tükrében a jelentés készítői leszögezik: jelenleg csak kevés országban fenyeget az 1997--1998-as orosz és ázsiai pénzügyi válságok idején tapasztalt "fertőzésveszély". Kelet-Közép-Európa különösen egészségesnek tűnik -- teszi hozzá az EIU.

Július közepén -- Argentína és Törökország adósságtörlesztési nehézségei hatására -- a feltörekvő piacok valutái általános nyomás alá kerültek, ám legtöbbjüknek ezt gyorsan sikerült kiheverni. A befektetők ugyanis tisztában vannak a kelet-közép-európai és ázsiai országok jó gazdasági mutatóival, Argentína és Törökország pedig további lépéseket tett annak érdekében, hogy legalább az év végéig kitartsanak -- vélekednek a szakértők, hozzátéve ugyanakkor: komoly bizonytalansági tényezőt jelent az OECD-gazdaságok következő egy-másfél évi teljesítménye.

Az EIU elemzése összhangban van a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szintén e héten közzétett helyzetértékelésével. E szerint a világgazdaság lassulása ugyan növeli a feltörekvő piacok kockázatát, ám az esetleges válságokhoz kapcsolódó "fertőzésveszély" viszonylag csekély.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!