2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon 2016-ban 10,6 százalékkal emelkedtek a lakásárak, ami abszolút EU-s csúcs.

Lakásdrágulásban Európa-bajnok lett Magyarország, derül ki az ingatlan.com közleményéből. A webszájt az Eurostat első idei becslését elemezte, összefoglalójukból pedig kiderül, hogy 2016-ban nálunk 10,6 százalékkal drágultak a lakásárak, ami abszolút csúcs az Eurpai Unióban. Magyarországot Málta követi 9,2 százalékos drágulással, a dobogó harmadik fokán pedig Svédország áll 8,6 százalékos áremelkedéssel.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint Magyarország elsősége nem meglepetés, mert ezt a listát a múlt év harmadik negyedévében is mi vezettük. A lakásépítési engedélyek tavalyi növekedését nézve is Magyarország áll az élen.

Tavaly az összes lakóingatlan átlagára a kínálati piacon 13 százalékkal emelkedett, ami megfelel a 10,6 százalékos drágulást mutató adatnak. Balogh szerint nálunk az áremelkedés azért különleges, mert a fokozott kereslet mellett a kínálat is jelentősen bővült. Szerinte az áremelkedés a háztartások vagyonának növekedését is jelzi, mivel Magyarországon a legtöbb embernek legnagyobb vagyontárgya a saját ingatlanja.

A drágulás persze nem ugyanolyan mértékű az országon belül. Az ingatlan.com 70 ezer hirdetés elemzése után arra jutott, hogy áremelkedésben Budapest a bajnok. A fővárosi lakóingatlanok átlagos kínálati négyzetméterára 2016-ban 20 százalékkal 440 ezer forintra nőtt.

A növekedés a megyei jogú városokban 14 százalékos volt, 218 ezer forintra, a sima városokban a drágulás jóval visszafogottabb volt, 5 százaléknyi, 154 ezer forintra. A községekben pedig még olcsóbbak is lettek az ingatlanok, 2 százalékkal 97 ezer forintra csökkentek.

A négyzetméternyi lakóingatlanok terén is a főváros áll az élen, április elején a budapesti családi házak átlagos négyzetméterára 341 ezer forint volt, a lakásoké pedig 486 ezer forint. Győrben ez 231 ezer - 314 ezer forint volt, Debrecenben 244 ezer - 289 ezer forint, míg Szegeden 226 ezer - 260 ezer forint.

Az ingatlan.com előrejelzése szerint a drágulás idén is folytatódik, de 10 százaléknál kisebb lesz, bővülő forgalom mellett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!