"A szakképzést, a felsőoktatást és a felnőttképzést hozzá kell igazítani a gazdaság igényeihez és az európai uniós folyamatokhoz, ez az egyik legfontosabb feladat" - mondta Szili Katalin házelnök A felnőttképzés és foglalkoztatás irányai hazánkban és Európában című fórumon csütörtökön Budapesten. Véleménye szerint az oktatáson múlik az is, hogy meg tudjuk-e mutatni, miben vagyunk a legjobbak Európában.
Szili Katalin emlékeztetett arra, hogy Magyarországnak számos Nobel-díjasa van, vagyis a hozzáadott szellemi tőkét tekintve kiválóan működik az ország, de figyelni kell a tehetség kiaknázására és helyzetbe hozására is.
Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára arról beszélt az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés által szervezett konferencián, hogy a foglalkoztatottság és az aktivitás tekintetében az unióban a magyar adatok szinte a legrosszabbak. Hozzátette: a kétmillió legképzetlenebb embernek csak a 28 százaléka dolgozik.
Az államtitkár szerint a gazdaság teljesítménye, a bérek alakulása illetve a munkaerőpiac és az oktatás a jelenleginél szorosabb kapcsolata segítheti elő a foglalkoztatás bővülését. Legnehezebben a pályakezdők, az ötven év felettiek, a romák és a megváltozott munkaképességűek tudnak elhelyezkedni, ezért nekik van szükségük a legtöbb segítségre - közölte.
Csizmár Gábor kitért arra: a legnagyobb munkaerőhiány a feldolgozó- és az építőiparban van. Felméréseik szerint - mint mondta - a foglalkoztatás bővítésére az építő-, a gyógyszer- és a gépjárműiparban van lehetőség. Az államtitkár a szakképzés problémái között említette a rugalmatlan, szétaprózott oktatási rendszert, az elavult szakmai tartalmat és a nem megfelelő gyakorlati képzést.