3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Csúcsra futott a nyári hónapok alatt a magyar foglalkoztatottsági szint. Szezonális hatások miatt jó esély van arra, hogy a következő hónapokban átlépjük a 4 milliós határt.

A nyári hónapok alatt a statisztikai hivatal munkaerő-felmérése szerint átlagosan 3,98 millió magyar foglalkoztatott volt. Ilyen magas számot még nem jegyezhettünk fel. A korábbi csúcsot - ha a rendszerváltás előtti időszakot nem nézzük - 2003 októbere jelentette 3,972 millió fővel.

Ráadásul ha megnézzük a foglalkoztatottsági számok éven belüli lefutását, akkor azt láthatjuk, hogy az építőipari és mezőgazdasági munkáknak köszönhetőn a következő hónapokban további 20-30 ezres bővülés várható. Ha ez tényleg megvalósul, akkor a foglalkoztatottak háromhavi átlaga 4 millió fölé emelkedhet.

Természetesen ez a szám a foglalkoztatottsági arányunkat újra soha nem látott szintre emelte. A 15 és 74 év közötti lakosság 52,2 százaléka dolgozott a nyáron. Érdemes megemlíteni, hogy a 15-64 év közöttieknél a foglalkoztatottsági arány ennél lényegesen magasabb, 63,8 százalék volt.

A munkanélküliség is visszaesett

További jó hír, hogy a korábbi évekkel ellentétben a foglalkoztatottság növelése a munkanélküliek számát szignifikánsan tudta csökkenteni. Igaz ugyan, hogy a 6 ezer fős mérséklődés a júliusi adathoz képest önmagában nem jelentős, de a mostani csökkenés duplája a tavalyinak, míg 2011-ben csak stagnálást figyelhettünk meg. 

A munkanélküliségi ráta így ismét 10 százalék alá süllyedt, amire 2009 augusztusa óta nem volt példa. Ez a ráta azonban az előző évek kormányzati intézkedései miatt nem tud történelmi szintre csökkenni. A munkaerőpiaci aktivitás ugyanis szintén csúcson van, vagyis soha ennyien nem akartak hivatalosan is dolgozni, mint manapság. A többlet munkakínálatot pedig a munkakereslet nem tudta teljesen felszívni.

Sőt, igazából ha a számok mögé nézzünk, akkor azt láthatjuk, hogy - szintén a KSH adatai szerint - az 5 főnél több munkavállalót alkalmazó cégek összességében még mindig nem tudnak több főt alkalmazni. Vagyis a történelmi szintű foglalkoztatottság mögött a közmunka felfutása, az 5 főnél kisebb cégek növekvő munkakereslete, illetve a sokak által sokszor és sokféleképpen megbecsült külföldi munkavállalási intenzitás áll.

Ráadásul a magánszféra várhatóan a következő időszakban sem fog felfutni. Az MNB tegnap közölt inflációs jelentésében arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban ledolgozott órák száma csökkent, vagyis a rendelkezésre álló munkaerő kihasználása csökkent. A jegybanki stáb szerint ez pedig szabad kapacitásokat jelent, amihez a vállalatok növekvő kereslet esetén "fordulhatnak", vagyis az esetleges többlettermeléshez egyelőre nem lesz szükségük több munkavállalóra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!