A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb statisztikája szerint idei mélypontjára csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma: augusztusban 491 875-en voltak, ami előző hónaphoz képest közel 6000-rel, előző év azonos időszakához képest pedig 35 ezerrel alacsonyabb létszámot jelent. Jellemző az állástalanok számára az éven belüli szezonalitás, vagyis jellemzően a nyár végi, őszi időszakra éri el mélypontját az álláskeresők száma.
Ezen belül több csoport esetében hasonló "lefutás" figyelhető meg, így például a tartósan álláskeresők létszámában is. Ők azok az állástalanok, akik lényegében a munkaerőpiac perifériájára szorultak, hiszen legalább egy éve képtelenek elhelyezkedni.
Augusztusra 162 060-ra mérséklődött a számuk, mely akárcsak az összes állástalan esetében, idei mélypontot jelent. Ám ha ezt a számot összevetjük a korábbi évek nyolcadik havi adataival, akkor az látható, hogy az elmúlt évek munkaerőpiac "válsága" 2004 óta a legmagasabb létszámot eredményezte. 2012 augusztusához képest a mostani adat közel 15 ezerrel magasabb, az eddigi csúcsot pedig, mely 2010 augusztusához kötődik, 1200-zal haladja meg.
Hasonló folyamat ugyanakkor távolról sem figyelhető meg a szakképzetlen állástalanok esetében, sőt, az augusztusi 246 ezer fő 5 éves mélypontnak felel meg, mivel ennél alacsonyabb nyolcadik havi adatot legutóbb 2008-ban találunk. Mindez egyébként a "gőzerővel" felpörgetett közmunkaprogramok eredménye elsősorban, mivel főként számukra nyújt ideiglenes elhelyezkedési lehetőséget.
2010-es szinthez közelít a piac munkaerőigénye?
Augusztusban az NFSZ adatai szerint 13 556 új munkahely jött létre, melyhez nem kapcsolódott semmilyen támogatás, ez az előző havit ezerrel, az egy évvel korábbi állapotot pedig majdnem 3000-rel haladja meg. Bár havi szinten előnyös változás nem történt, ha jobban megnézzük az adatokat, talán valami pozitív irány alakulni látszik.
Júliusban ugyanis a támogatás nélkül létrejött új munkahelyek száma hároméves csúcsot jelentett, ha az adott hónap adatait nézzük, és a nyolcadik hónap vonatkozásában ugyanezt el lehet mondani. Tehát mintha, a 2010-es szintre kezdene visszatérni a piac munkaerőigénye, és bár ezt két hónap adata alapján nehéz fixen kijelenteni, annyi mégis biztos, hogy idén eddig ilyenre még nem volt példa.
A támogatás nélkül létrejövő munkahelyek mellett augusztusban 23 905 álláshely nyílt meg állami támogatás segítségével, mely jellemzően többségében közmunkát jelent. Ez a júliusihoz képest közel 10 ezerrel kevesebb, míg 2012 augusztusához mérten közel 4500-zal magasabb számot jelent. Így összesen a nyolcadik hónapban 37 473 új álláshely nyílt meg a magyar munkaerőpiacon.
Majdnem ezer dolgozó volt érintett leépítésben
Augusztusban 13 cég 987 főt érintően tett meg létszámcsökkentési bejelentését az illetékes munkaügyi kirendeltségen. Ez hét megyét érintett, közülük Komárom-Esztergom megye emelhető ki az NFSZ összefoglalója szerint; innen ugyanis 359 érintettet mutat a statisztika. A bejelentések ágazatok szerinti megoszlását tekintve tárgyhónapban a legtöbb munkavállalót továbbra is a feldolgozóiparból készültek elbocsátani.
Székely Sarolta
mfor.hu