A szövetség kifogásolja a kedvezményezett helyzetben lévő Országos Foglalkoztatási Közalapítvány közhasznú társaság szerepét, mert nem csupán hátrányos helyzetű, hanem versenyképes munkavállalókat is közvetítenek.
Hadi László, a szövetség elnöke szóvá tette, hogy a kölcsönző cégek nem vehetik igénybe a különféle foglalkoztatási kedvezményeket. Indokoltnak tartanák, ha a kölcsönzők saját munkavállalóik képzésére a szakképzési hozzájárulás 0,5 százaléka helyett lényegesen nagyobb arányt használhatnának fel. Ez nagyban javítaná a kikölcsönözhető dolgozók munkaerő-piaci lehetőségeit.
Az elnök hangsúlyozta: elfogadhatatlan számukra, hogy az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis (EMMA) szabályai szerint egy nap alatt kell bejelenteniük azt, ha a munkaviszony megszűnik. A telephelytől távol dolgozó nagy számú munkavállaló esetében - amely a kölcsönző cégeknél gyakori - nem teljesíthető ez az egynapos határidő, nem véletlen, hogy a
Munka törvénykönyve öt napot ad az adminisztráció teljesítésére számukra. Ennek érvényesítését szeretnék elérni az EMMA szabályainál is. Általános javaslataik között szerepel - utalt rá az elnök -, hogy csökkenjenek a cégalapítási költségek, adminisztrációs terhek. Egyebek között ez is szerepel a szaktárcának elküldött javaslataik között.
(MTI)
Sok a szerződés nélküli munkaerő-kölcsönzés
A munkaerő-kölcsönző cégek több mint fele részben vagy egészében illegálisan foglalkoztatott munkavállalókat kölcsönöz, megspórolva az adó- és járulékköltségeket - mondta Győrfi György, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (SZTMSZ) elnökségi tagja.