A motiváció hiánya, a gyenge egészségi állapot, a gyakori kimerültség, a demoralizáltság érzése lehet a kiégés tünete: ezeket nem nehéz kezelni, ha a felső vezetés kellően elkötelezett. A kiégéshez közel álló, vagy már kiégett munkatárs drága, teljesítőképessége romlik, hosszú időre betegszabadságra mehet, vagy épp kiléphet a munkahelyéről.
Kiégett Ön?
Azok a dolgozók hajlamosak a motiváció elvesztésére, akik elszigetelten dolgoznak, vagy emberekért, csapatért felelősek. Így a vezetők különösen veszélyeztetettek, hiszen sokszor nincs kivel megosztaniuk napi szintű problémáikat. Az értékesítők és az egészségügyben dolgozók szintén könnyen kerülhetnek kiégés közeli állapotba, hiszen rengeteg stressz éri őket, állandó nyomás alatt élnek, amelyet saját vezetőik, vagy épp az ügyfelek, illetve páciensek okoznak. Ahol a dolgozók értékesnek tartják magukat, ahol megdicsérik őket a jó teljesítményért, ahol úgy érzik, hogy megfelelő jutalmat kapnak a kemény munkáért, ott sokkal kisebb a kiégés valószínűsége.
Ma még gyakran előfordul, hogy hiányzik az egyensúlyi állapot a kihívást jelentő célok és az irreális elvárások között. Az is gyakran előfordul, hogy a kiégés problémáját úgy kezeli a vállalat, hogy megválik a problémákkal küszködő munkatársaktól. Pedig proaktív megközelítéssel humánusan és költséghatékonyan kezelhető a burnout szindróma, írja a Világgazdaság.
Sokba kerül a cégnek a munkatársak kiégése
A csökkenő termelékenység, a növekvő fluktuáció komoly költségtényező egy vállalat számára, amelyet a munkatársi kiégés tovább növelhet, olvasható a Világgazdaság cikkében.