Úgy tűnik, Andy Vajna strómanokon keresztül letarolja a vidéki rádiópiacot is, írja a 444.hu. A cikk rámutat, hogy a kormányközeli médiabirodalom még a 2018-as választás előtt átveheti a hatalmat a helyi rádiók fölött is. Ez azért fontos a Fidesznek, mert ez az egyetlen területe a magyar médiában, ahol nincs még abszolút erőfölényük.
A helyi csatornák bedarálásával nem szőröznének sokat, azt úgy érnék el, hogy a Médiatanács segítségével rádiózásban teljesen tapasztalatlan cégekkel elnyernék a bejáratott frekvenciákat az évtizedes múltú, piacvezető vidéki rádiók elől, aztán ha már megvannak a platformok, akkor hálózatba kapcsolnák a Rádió 1 műsorát az újonnan megszerzett településeken. A médiatörvény értelmében a Rádió 1, mint körzeti szolgáltató megkötés nélkül hálózatba kapcsolódhat akármennyi helyi frekvencián, maximum napi 20 órára, szóval ha összejönne a terv, akkor a helyi frekvenciákon majdnem egész nap a Vajna-rádió szólhatna. A maradék négy órát meg el lehet osztani hajnalban és éjjel, és ki lehet bekkelni zenével.
Ez eddig csak elmélet, viszont több helyi rádió is aggasztó jeleket érzékelt az elmúlt időszakban. A cikk a Zala megyében már 16 éve működő Helikon Rádiót említi, melynek idén a keszthelyi és a nagykanizsai frekvenciája is lejár, ezért újra meg kellett pályázni őket.
A Médiatanács a helikonos pályázatokat alaki okokra hivatkozva kizárta. A Helikon ez ellen fellebbezett, de nem tudni, lesz-e eredménye.
Ha nem, akkor a helikonosok ellen elindult nem Zala-megyei cégek vihetik a frekvenciákat: a keszthelyit az LB Rádió, melyet a pályázat januári kiírása után alapítottak meg, a kanizsait pedig a dtm Media Hungary Kft., melyet ugyan még 2014-ben alapítottak, de azóta sem tettek szert rádiós tapasztalatokra. Mindkét cégnek vannak fideszes kapcsolatai.
A 444 szerint ráadásul Andy Vajna Nagykanizsán is járt, és egy vacsora keretében egyeztetett a városvezetéssel a frekvenciákról.
A másik rádió, amely nehéz helyzetbe került, az 1995 óta sugárzó paksi Fortuna Rádió. Ellenük szintén egy olyan cég indult a frekvenciáért, amit a pályázati kiírás után alapítottak, viszont ebben a versenyben mindkét pályázót kizárták. A fortunásokét azért, mert elírtak benne egy 6000 forintos tételt, de ilyen esetben a Médiatanács rendesen csak pontosítást szokott kérni. Ráadásul a kizárásról már azután értesítették őket, hogy előtte azt közölték, befogadták és alakilag is elfogadták a pályázatot.
A Fortuna vezetői szerint a vetélytársak pályázatából egyértelműen kiderül, hogy nincs rádiós tapasztalatuk, valamint azt is mondják, hogy az ellenfél a helyi Fideszhez kötődik. Ha júniusig nem írnak ki új pályázatot Pakson, akkor a Fortunának vaslószínűleg annyi, mert csak június 23-ig tart a frekvenciajogosultságuk, viszont Vajnának innen már sétagalopp lenne az egész, mivel a Rádió 1-nek már van egy frekvenciája a városban, és mivel nem maradna helyi rádió, a Rádió 1 lenne az egyetlen helyi szórású kereskedelmi adó, ahol hirdethetnek a helyi vállalkozások.
A szakmabeliek szerint egyébként már az is riasztó jel, ha valaki tapasztalat, szakemberek és stúdió nélkül vág neki a frekvenciapályázatnak, mert az azt jelenti, hogy az adott cég valószínűleg azt tervezi, hogy a hálózatába kapcsol egy másik, működő adót. Itthon a Rádió 1 az, ami kifejezetten erre utazik.
A vidéki frekvenciák - egyelőre még csak tervezett - letarolásának az ad további pikantériát, hogy a lenyomni kívánt helyi adók egyáltalán nem kormánykritikusak, sőt, többen közülük nyíltan fideszesek, az országos politikába pedig nem folynak bele. Ezzel azonban, úgy tűnik, kormányközelben nem foglalkoznak, ahogy azzal sem, hogy a csatornák helyi szervező erejével mi lesz.
mfor.hu