3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ) szerdán levélben fordult a miniszterelnökhöz és négy érintett miniszterhez, mert álláspontja szerint a Fidesz által benyújtott legújabb energetikai törvénymódosítási javaslat szakmailag előkészítetlen, megalapozatlan, ellenkezik a magyar nemzeti érdekekkel és ellentétes más országok bevált gyakorlatával - nyilatkozta Balogh László, az MMESZ elnöke szerdán.

Balogh László kifejtette, a Lázár János Fideszes országgyűlési képviselő által január 21-én benyújtott és szavazásra váró törvénymódosító javaslat törvényerőre emelkedése esetén lehetetlenné tenné az Új Széchenyi Tervben, valamint a 2020-ig szóló Megújuló Nemzeti Cselekvési Tervben foglaltak végrehajtását, továbbá kizárja a magyar érdekeket is szolgáló uniós RES direktíva (megújuló energiával kapcsolatos előírások) végrehajtását.

Az elnök beszámolója szerint az MMESZ - más szakmai szervezetekkel összhangban - az elmúlt 5 évben többször is súlyos, és utóbb megalapozottnak bizonyult kritikákkal illette az aktuális kormányokat és parlamentet az energetikai, ezen belül különösen a megújuló energia források alkalmazását érintő jogszabályok minősége, azok előkészítése, illetve a jogalkotás szakmai színvonala miatt.

"Abban reménykedtünk, hogy ez a helyzet gyökeresen változni fog az általunk is üdvözölt választási eredmények láttán. Ehhez képest meglepetéssel olvastuk a Parlament honlapján a T/1941 jelű, energetikai törvénymódosítással kapcsolatos törvényi előterjesztésre 2011 január 20-án kelt, T/1941/6 számon január 21-én iktatott törvénymódosítási javaslatot" - áll az MMESZ levelében.

A levél kitér arra is, hogy az elmúlt hónapokban nem ez volt az egyedüli energetikai jogalkotási elem, ami nyugtalanságra adott okot. A szervezet a problémák gyökerét az egyes párt- és kormány közeli szakértők túlzott befolyásában, továbbá az ország fennálló közjogi berendezkedésében látja. Balogh László közölte; "Nemcsak a MMESZ, de az egész társadalom számára nyilvánvalóvá vált mára, hogy elodázhatatlan a magyar közjogi berendezkedés felülvizsgálata, mert az a jelenlegi formájában diszfunkcionálissá vált".

Szerinte az állapotokat jól tükrözi az egyes villamos energia termelők tarifális, úgynevezett KÁT támogatása, amely témakörben volt hónap, hogy ötször változott a vonatkozó kormányrendelet. A jelenlegi módosítási javaslat is ezt a rendszert érinti. Mint kifejtette, ez az egy egyébként is súlyos hibákkal terhelt rendszer, amelyet eredetileg a megújuló energiatermelés térhódításának ösztönzéséért hoztak létre, tavaly mintegy 70 milliárd forintot fordítva rá, ma már csak töredékében szolgája az eredeti célját. Ezért csakugyan megújításra szorul, de nem a javasolt módon - tette hozzá.

Az MMESZ azon túl, hogy felhívta az energetikai törvény legújabb módosító javaslatának hibáira a kormány figyelmét, kérelmet fogalmazott meg az eddigi jogalkotási gyakorlat mielőbbi felszámolására. "Ennek hiányában előre vetíthető egy a mostaninál jelentősebb gazdasági instabilitás, melynek súlyos következménye lehet egy ma még elkerülhető szociális robbanás is."- áll a szervezet által a kormányzati vezetőkhöz elküldött levélben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!