Ugyan az amerikai foci népszerűsége világszerte növekszik, a bajnokság döntője, a Super Bowl még napjainkban is elsősorban amerikai közönséget vonz, a nézők 80-90 százaléka az Egyesült Államokban él, így lehet az európai Bajnokok Ligája döntője a világ legnézettebb sporteseménye, míg a Super Bowl csupán a második helyet éri el ezen a listán, nem számítva az olimpiákat és a labdarúgó világbajnokságokat. A tavalyi döntőt 106,5 millió néző követte tavaly, míg a Barcelona Manchester United által vívott BL-döntőt 109 millióan nézték. A két esemény nézettsége jóval magasabb, mint a harmadik helyezett Forma 1 utolsó futama, melyet csupán 54 millióan követtek.
A legnézettebb amerikai televíziós program keretén belül hirdetni természetesen egyre drágább, idén 30 másodperc hirdetési idő értékesítése 2,8 és 3 millió dollár között hozhat a Green Bay Packers és a Pittsburgh Steelers csatáját közvetítő Foxnak. Nem meglepő, hogy a Super Bowl gyakran jelenti egy-egy hirdetési kampány kezdetét. Talán ezek közül a leghíresebb az Apple 1984-es, a Mac-et a nagyközönség számára bemutató filmje, mely csupán egyszer, a Super Bowl alatt került adásba, és ami több szempontból korszakalkotónak bizonyult.
A Budweiser Bud Bowl kampánya, mely több "évadot" is megélt, szintén a híresebb alkotások közé tartozik, hivatkozik rá a Simpson család is, és ’94 és ’96 között egyszerre szerepelt a reklámok között az eredeti hirdetés, és annak Beavis és Buttheades paródiája is. A Budweiser gyártója, az Anheuser-Busch InBev idén is vásárolt reklámidőt a döntőre.
Összecsapnak a luxusautók
A vasánap adásba kerülő hirdetési idő már korábban elkelt, a legnagyobb harc a luxusautók piacán várható, ahol a Toyota sorozatos visszahívásai miatt veszélybe kerülhet a Lexus trónja Amerikában (Lásd: Másfél év alatt 12 millió Toyotát hívtak vissza). A prémiumkategóriás autók piacán a világ többi területén vezető német márkák, az Audi, a Mercedes és a BMW is vásárolt reklámidőt a nagy meccsre. A verseny élességét nyilvánvalóvá teszi az Audi január 13-án indított reklámja, melyben a cég a Mercedesszel szemben határozza meg magát. A Super Bowlba szánt hirdetések felvezetésére mára már nem elegendő a televízió. A BMW a Facebookon indított nyereményjátékot, a Mercedes a Twittert használja az érdeklődés fokozására.
A tavalyi év után a Super Bowl hirdetések világába visszatérő Pepsi Co. hét 30 másodperces reklámszpotot is vásárolt, ezek közül 3 készül az NFL hivatalos itala, a Pepsi Max számára, 3 a társaság Doritos nevű ropogtatnivalóját reklámozza, míg a hetedik reklám által hirdetett márkáról még nem született döntés. Az első hat reklám esetében a készítők személye az igazán meglepő, ugyanis ezeket nem a társaság által felkért ügynökségek, vagy a vállalat marketingosztálya készíti, hanem a Crash the Super Bowl kampány keretében az internet felhasználói. A döntőbe jutott alkotások itt tekinthetőek meg.
Látható, hogy a 3 millió dollárba kerülő félperces hirdetés önmagában már nem elegendő az érdeklődés fokozására, és az új kísérletek az autógyártók vagy a Pepsi részéről remekül mutatják a közösségi média egyre inkább felértékelődő szerepét, akár egy olyan hagyományosnak mondható hirdetés esetében is, mint egy Super Bowl szünetében sugárzott reklám.
Az idei évben az említett cégeken kívül még megjelenik a meccs szüneteiben a Coca-Cola, a Hyundai vagy a Budweisert gyártó Anheuser-Busch. A Super Bowlt megszakítandó 15 film hirdetése is látható lesz, ezek közül 7-et a Paramount készített, de a Sony, a Universal vagy a Disney hamarosan megjelenő alkotásai is megjelennek a reklámok között.
A Super Bowl már régen több puszta sporteseménynél. A mérkőzést körítő show többször hasonló vagy nagyobb visszhangot váltott ki, mint a két csapat csatája. Ezek közül talán a 2004-es a leghíresebb, amikor Justin Timberlake mozdulata után lekerült Janet Jackson melltartója. Az idei évben Christina Aguilera énekli a himnuszt az eseményen, míg a félidei showról a Black Eyed Peas gondoskodik.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu