3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, együttműködve a magyar légiforgalmi irányításért felelős HungaroControl Zrt. Igazgatóságával és Felügyelőbizottságával, a menedzsmentet érintő azonnali hatályú személyi döntéseket hozott, a Társaság Felügyelőbizottsága pedig büntetőfeljelentés megtételéről intézkedett azután, hogy a társaságnál súlyos belső gazdálkodási szabálytalanságokat tártak fel.

Kiss László, a HungaroControl Zrt. vezérigazgatója 2009. február 26-án tájékoztatta Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztert, hogy a társaság 2008 harmadik negyedévében olyan devizaügyleteket kötött – összesen 48 millió euró értékben –, amelyek a HungaroControl számára jelentős veszteséget okoztak. A társaság vezérigazgatója arról is tájékoztatta a minisztert, hogy a gazdasági vezérigazgató–helyettes és a treasurer munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntette.

Miután az ügyről tájékoztatták, Molnár Csaba 2009. február 27-én felkérte a felügyelőbizottságot, hogy független szakértő bevonásával vizsgálja ki az ügyletek körülményeit. A szakértők és a felügyelőbizottság jelentései alapján a miniszter a vezérigazgató megbízatását és igazgatósági tagságát megszüntette, egyben a cég vezetésére – megbízott vezérigazgatói minőségben – Hangyál Gyulát, a HungaroControl vezérigazgató-helyettesét jelölte ki.

Az ügy hátterében az a tranzakció áll, mely szerint a HungaroControl - két bankkal kötött ügyletek részeként - kötelezettséget vállalt arra, hogy egy éven keresztül havi 4 millió eurót 250, illetve 253 Ft-os árfolyamon elad a bankoknak. A társaság az ügyletekből a forint árfolyamának 250 Ft/euró alá történő erősödése esetén realizálhatott volna – összesen legfeljebb 30 millió forint értékű – nyereséget. A forint árfolyamgyengülésének esetére azonban a cég túlzott kockázatot vállalt. Kiemelt kockázatot jelentett, hogy nem limitálták az átváltási- és a referencia árfolyam közötti különbség mértékét, valamint a bank elérhető maximális nyereségét.

A vizsgálat eredményei szerint az ügyleteket – amelyek nem minősíthetőek árfolyamfedezeti ügyletnek, hanem spekulatív jellegűek – a Zrt. belső gazdálkodási szabályzatát sértő módon kötötték meg. A vizsgálatot követően mind az igazgatóság, mind a felügyelőbizottság a szóban forgó tranzakciók azonnali lezárására tett javaslatot, amit a miniszter jóváhagyott. Minderre 2009. március 11-én sor is került. A társaság felügyelőbizottsága pedig büntetőfeljelentés megtételéről intézkedett.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!