2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár hónapok óta hasít a magyar építőipar, a 2010-es átlagos szint még mindig 4 százalékra van. Ráadásul az épületek esetében 10 százalék feletti a hátrány és a szerződésállomány alakulása alapján egyelőre ebben a főcsoportban messze még a fellendülés.

Ugyan októberben ismét 10 százalék feletti mértékben nőtt, és idén január kivételével eddig nem tudott éves bázison visszaesni a magyar építőipar teljesítménye, a robusztus növekedés ellenére még mindig nem érjük el a 2010-es átlagos teljesítményt, az azt megelőző évekről nem is beszélve.

Miközben az egyéb építmények főcsoport augusztus óta immár harmadik hónapja 2-3 százalékkal meghaladja a 2010-es bázist, az épület építések teljesítménye még masszívan 10 százalékos visszaesést mutat. Sőt, az augusztusi, szeptemberi 11 százalékon belüli érték októberben 12 százalék fölé nőtt. Az egyéb építmények felfutása egyébként a vasút- és útépítési munkáknak, illetve kisebb mértékben a közműfejlesztéseknek köszönhető a KSH szerint.

A statisztikai hivatal legfrissebb adatsora szerint az építőipar októberben éves szinten 10,7 százalékkal bővült, miközben szeptemberhez képest 0,8 százalékos visszaesést regisztráltak. 2012 hasonló időszakához képest az (épületépítési projektek szervezését és az épületek szerkezetépítését magában foglaló) épületek építése ágazat a nagyon alacsony bázisnak köszönhetőn 28,8, az egyéb építmények ágazat (az épületekhez nem sorolt valamennyi építmény: vasutak, utak, hidak, autópályák, repülőtéri futópályák, gátak stb.) 13,2, míg a speciális ágazat termelése csak kismértékben, 1 százalékkal nőtt.

Az építőipar teljesítménye a következő időszakban tovább nőhet, amire a szerződésállomány október végi szintje is utal. A folyóáron 790 milliárdos szerződött érték 36,6 százalékkal magasabb a tavalyinál, miután a tárgyhóban 10 százalékkal több szerződést kötöttek, mint tavaly.

Ugyanakkor az épületek és az egyéb építmények főcsoport közötti szakadék itt is megmutatkozik, hiszen miközben az utóbbi előbbi értéke 2011 év vége óta 150 és 1800 milliárd között ingadozik, addig az állami forrásokból finanszírozott egyéb építmények szerződésállománya a 2011 év végi szintjének közel 2,5-szeresére nőtt.

Egyéb építmények a jobb tengelyen 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!