3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ jelenleg hatodik legversenyképesebb pénzügyi központjaként rangsorolt Sanghajban komoly hiány van képzett pénzügyi szakemberekből. A probléma a város fejlődését vetheti vissza, ám a megoldáson aktívan dolgozik a városvezetés.

Hiány van képzett pénzügyi szakemberekből Sanghajban, s ez ma a legnagyobb akadály a város pénzügyi világközponttá válása előtt - véli Tu Kuang-sao, a pénzügyi szolgáltatások ágazatáért is felelős polgármester-helyettes. Jelenleg mintegy 300 ezer városlakó dolgozik a pénzügyi szektorban, szemben a 2006-os 200 ezerrel, ugyanakkor ez a szám még mindig csupán a teljes munkaerő-állomány kevéssel több, mint 2 százaléka.

Sanghaj pénzügyi szektora az elmúlt öt éves terv időszakában (2006-2010 közt) átlagosan évi 22 százalékkal nőtt. A Sanghaji Pénzügyi Egyesület (SFA) és a Roland Berger tanácsadó cég május végi felmérésében a város pénzügyi rendszerét, az ezt kiszolgáló intézményeket, az innováció fokát és a szabályzó környezetet találta a legversenyképesebbnek.

Ugyanezeket emelte ki, s az ágazat előtt álló fejlődési lehetőségeket hangsúlyozva a Hszinhua hírügynökség, miközben a Dow Jones a nemzetközi pénzügyi központokat rangsorba állító idei listáján a várost hatodik helyre sorolta, két hellyel előrébb, mint egy évvel korábban.

A 2011-2015 közti ötéves terv időszakában kiemelt cél a város pénzügyi-kereskedelmi világközpont jellegének erősítése, a városvezetés hosszú távú célja, hogy 2020-ra Hongkongot is megelőzve Sanghaj váljon Kína első számú pénzügyi központjává.

A képzett munkaerő városba áramlása ugyanakkor jelentősen elmarad a szektor fejlődésének ütemétől. A témát feldolgozó China Daily az eFinancialCareers.com nemzetközi munkaerő-közvetítő és tanácsadó cég áprilisi országos felmérését idézi, amely során a megkérdezett, a pénzügyi szektorban aktív vállalatok 95 százaléka vélte úgy, hogy hiány van képzett munkaerőből ma Kínában, 28 százalékuk ráadásul krónikusnak ítélte a hiányt.

Leginkább a közép- és felsővezetők terén csekély a kínálat, leggyakoribb a vezetői képességek és a nemzetközi tapasztalat hiánya, de a kommunikációs készségek és az angol nyelv ismeretének alacsony foka is problémát jelent. A kínai munkaerő-piaci trendeket vizsgáló Hudson-jelentés szintén a foglalkoztatási nehézségekre mutat rá. A június végi kutatásban részt vevő több mint 500, bank- és pénzügyi szférában érintett cég 85 százaléka válaszolt úgy, nehezebb megfelelő munkaerőt találni, mint egy évvel ezelőtt.

A hiányt Sanghaj a legfelsőbb szintű vezetők számára biztosított adókedvezménnyel tervezi enyhíteni, ám erről konkrét döntés mindeddig nem született. A város a helyi utánpótlás nevelésére is fokozottabb figyelmet fordít: a városi önkormányzat a Fudan Egyetem két, tavaly bevezetett, pénzügyi vonatkozású Master-programjának összes hallgatója számára támogatást nyújt, tavaly pedig 320 millió jüant (9,35 milliárd forint) költöttek a sanghaji felsőfokú pénzügyi intézet létrehozására a Jiaotong Egyetem falain belül.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!