A II. Nemzeti Fejlesztési Terv 7 éves ciklusának végére, 2013-ra mintegy 200 ezer építőipari és 20 ezer faipari szakmunkás hiányozhat a gazdaság fejlődésének és versenyképességének fenntartásához - állapítja meg az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság (ÉÁPB) Szakképzési Munkacsoportja részére készült tanulmány.
Az építőipari szakmunkaerő hiánya súlyosan veszélyezteti a 2007-2013 közötti időszakban rendelkezésre álló, mintegy 15 000 milliárd forintra becsült uniós fejlesztési forrás felhasználhatóságát, hiszen az EU által finanszírozott fejlesztések 60-80 százaléka az építőiparnak ad majd megbízásokat - vélik a tanulmány készítői.
[ajanlo=143][igazitas=left/]Az építőipari szakmunkaerő hiánya egyre komolyabb kockázatot jelent a nemzetgazdaság számára. Az ÉÁPB kifogásolja, hogy az Európa Terv elkészítéséért felelős kormányzati szervek nem foglalkoznak emberi erőforrás tervezéssel, pedig ezzel összefüggésben szükséges lenne a magyarországi szakképzés teljes reformja. Az építőipari szakma szerint sok ponton elhibázottnak minősíthető a mindenkori kormányzat oktatáspolitikája.
A tanulmány szerint a kormányzat magas prioritású feladata a bevándorláspolitika piaci érdekek szerinti alakítása, az inaktív népesség mobilizálása, a szektorok közötti munkaerő átcsoportosítás elősegítése az építőipar és a teljes nemzetgazdaság fejlődése érdekében.
(MTI)
Kapcsolódó anyagok
Megállíthatatlan a nyugati cégek keletre vándorlása
Orvost minimálbérért, hegesztőt 200 ezerért
Egyre nehezebb elhelyezkedni nyolc általánossal
Még mindig ritka az óvóbácsi és a női kőműves
Szakmunkáshiány várható az építőiparban
A II. Nemzeti Fejlesztési Terv 7 éves ciklusának végére, 2013-ra mintegy 200 ezer építőipari és 20 ezer faipari szakmunkás hiányozhat a gazdaság fejlődésének és versenyképességének fenntartásához - állapítja meg az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság (ÉÁPB) részére készült tanulmány.