4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Atomerőműre szükség van Magyarországon, de a Paksi Atomerőmű bővítése korai - vélekedtek a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kari Napok keretében a Mathias Corvinus Collegium által szervezett vita résztvevői szerdán Budapesten.

A "Magyarország és az EU atomstratégiája - veszélyek és lehetőségek" című kerekasztal beszélgetésen Jávor Benedek, az LMP parlamenti képviselője, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke népes diáksereg előtt fejtette ki, hogy a paksi blokkok 20 éves üzemidő hosszabbítása miatt elegendő lenne a 2020-as évek elején dönteni a bővítésről. A technológiai fejlődés, a megújuló energia és az energiahatékonyság eredményei alapján megalapozottabb döntés születhetne. Állítása szerint az atomenergetikai beruházások költsége stagnál, a megújulóké viszont meredeken csökken.

Ezzel szemben Pázmándi Tamás, a Magyar Nukleáris Társaság alelnöke, a KFKI kutatója arról beszélt, hogy éppen a nukleáris ipar komoly technológiai fejlődése miatt kellene mielőbb üzembe helyezni új blokkokat, és ezt erősítette meg Tóth Csilla is, a Magyar Villamos Művek Zrt. műszaki főtanácsadója. Ő hozzáfűzte, hogy legalább tíz év előkészület szükséges az új atomerőművi blokkok telepítéséhez. Tóth Csilla az ország teherbíró képessége, az ellátásbiztonság szempontjából különösen fontosnak nevezte az optimális energiamix kialakítását: a megújuló, a fosszilis és az atom megfelelő arányát.

Arra a kérdésre, hogy tanult-e a világ a csernobili atombalesetből és a japán földrengés és szökőár által megrongálódott fukusimai atomerőmű esetéből igen különböző vélemények hangzottak el. Hevesi Zsolt, az ELTE tudományos munkatársa és Pázmándi Tamás a technológiai különbségeket emelte ki. Jávor Benedek a kommunikációban csak annyi különbséget látott, hogy míg Csernobilt "elhallgatták", addig a japán erőmű katasztrófájáról a megbízható, hiteles tájékoztatás hiányzott. Az LPM parlamenti képviselője szerint Fukusima után elkerülhetetlen Magyarországon is az a  társadalmi vita a kockázatokról, amely  Nyugat-Európában már folyik.

Jávor Benedek felvetésére, miszerint a fukusimai események is rávilágítottak arra, hogy nincs 100 százalékosan biztonságos atomenergia Pázmándi Zsolt  hangsúlyozta, a nukleáris ipar célja, hogy ne legyen személyi sérülés és minél kisebb legyen a környezeti hatás, minél kevesebb radioaktív anyag kerüljön ki az atomerőműből. A jelenleg üzemelő második és a már épülő harmadik generációs atomerőművek blokkjai kettős biztonsági "fallal" vannak körülvéve azért, hogy a radioaktív anyag ne kerülhessen ki. Azon túl, hogy Pakson is "kettős fal veszi körül a blokkokat" Tóth Csilla elmondta azt is, hogy a Paksi Atomerőműben van mobil generátor, utalva arra, hogy a fukusimai erőműben ennek hiánya okozta a legnagyobb problémát. Hozzátette, csak a vizsgálatok után lehet véleményt alkotni arról, hogy mi is történt a japán erőműben.

Hetesi Zsolt szólt arról, hogy elméletileg ilyen katasztrófa, mint amely a fukusimai atomerőmű megrongálódását okozta tíz a mínusz hatodikon, azaz 100 millió reaktorévben egyszer fordul elő. Mint hozzáfűzte, vannak kockázatok, amit a társadalom elfogadhatónak ítél és van amit nem.  A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy fogynak az uránkészletek, így korlátja van az nukleáris energiatermelésnek is. Pázmándi Tamás megjegyezte: a fukusimai erőművet a Richter skálán 7-es erősségű földrengésre tervezték, és - hangsúlyozta a szakember - még a most történt 9-est is "kibírta", de a szökőárt már nem.

Egy diák kérdésére válaszolva Jávor Benedek érintette a paksi atomerőmű bővítésről 2009-ben született országgyűlési elvi határozatot, jelezve, hogy a "jövő nemzedék országgyűlési biztosa -  nyilvánosan elérető információk szerint - vizsgálja azt, hogy a határozat megfelelt-e a jogszabályi kritériumoknak".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!