Nagyot fordult a világ az elmúlt években: míg korábban szinte elképzelhetetlen volt, hogy a szakszervezetek vagy az üzemi tanácsok a vállalati stratégia lebontásában érdemileg részt vegyenek, ma már - bár meglehetősen egyedi az eset - tanácsadók segítségével próbálják megtalálni a munkavállalók és a vállalat érdekei szempontjából is ideális megoldást. A Siemens dolgozóinak érdekképviselete a mai napon ilyen irányú megbeszéléseket folytatott, amelyen részt vett a Siemens AG felügyelő-bizottságának tagja, Wolfgang Müller is.
A nürnbergi gyár, amely 800 embernek ad munkát, az érintettek szerint a következő abban a sorban, amely a gyártókapacitás külföldre helyezése kapcsán szóba jöhet. Ezt megelőzendő szeretnének a foglalkoztatottak olyan megoldást kidolgozni - többek között a Fraunhofer intézet és a Kemper & Schlomski tanácsadócég segítségével -, amely a munkahelyek megőrzését szavatolja. Természetesen ez csak a költségek csökkentése útján érhető el, ám az érdekképviseletek szerint ha a nadrágszíj megszorításához ők adnak javaslatokat, akkor számukra kedvezőbb végkifejlettel járhatnak az események.
A társaság a nyár folyamán két, külföldre áthelyezni kívánt üzemében a 35 órás munkahétről visszatért a 40 órásra, úgy, hogy a pluszmunkáért nem fizetnek. Ezen kívül megállapodtak abban is, hogy a dolgozók évente csak egyszer, a nyereség függvényében kapnak nyaralási és karácsonyi pénzt. Az áldozatokért cserébe a Siemens menedzsmentje nem telepítette át a gyárakat kelet-európai, így például magyarországi helyszínekre.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Nem fizet a hosszabb munkahétért a Siemens
Nem akarják a németek, hogy Magyarországra jöjjön a Siemens
15 ezer Siemens-dolgozónak növelnék a munkaidejét
Tanácsadókat fogadtak a Siemens dolgozói a főnökség ellen
A német Siemens nürnbergi gyárában az üzemi tanács szakértőkkel felvértezve várja a menedzsment költségcsökkentő javaslatát.