3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezer távmunkahely létesülhet az országban az Informatikai és a Munkaügyi tárca közös, kísérleti jelleggel indított távmunka-pályázatának köszönhetően - jelentették be a közelmúltban az érintett tárca vezetői. Sokan azonban szkeptikusak, hogy ez a fajta munkalehetőség mennyire fog elterjedni, ha az állami keretek kimerülnek?

Lehetőségek itthon

Konzerven élünk, de gyors izmokat remélünk, mondta el a keserű realitásra utalva Derera Mihály, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének (MEOSZ) képviseletében.

A MEOSZ Távmunka Intézetének igazgatója szerint - ellentétben Laczkó Zsuzsannával - nagyobb a cég iránti elkötelezettség a távmunkások körében, melyet vizsgálatok is alátámasztanak. Derera úgy véli, legenda az irodai költségek csökkenését várni a távmunkától. A hangsúlyt a várható profitra, a működő üzleti terv kidolgozására kell helyezni.

A MEOSZ munkatársa a szakmai közönség előtt bejelentette, hogy a minisztérium megbízásából a MEOSZ november 15-től telefonos távmunka-információs szolgáltatást indít. A call centerben a vonal másik végén mozgássérült távmunkások válaszolják meg az érdeklődőknek a távmunkával kapcsolatos kérdéseket.

Derera Mihály szerint a távmunka elsősorban magas szintű értelmiségi munka, így azokat is támogatni kell, akik bizonyos munkafolyamatokat - például egy fordítás kapcsán adatbevitelt - alacsonyabban kvalifikált távmunkásoknak továbbadnak, vagy más szóval a munkát kiszervezik.

A mostani támogatások is elsősorban ezt a kört támogatja. A távmunkahelyek döntő többségét (937 helyet) munkaügyi szempontból hátrányos helyzetű emberek - fogyatékosok, 45 éven felüliek, gyermeküket egyedül nevelők és elmaradott térségben élők - kaphatják meg.

Behozni a lemaradást

Hetvenként pályázat a bíráló bizottság javaslata ellenére nem nyert támogatást az eredeti keretből, az ezekben szereplő 358 távmunkahely létesítésére az FMM és az IHM február 15-ig az idei források terhére szeretne támogatást nyújtani. Kiss Péter munkaügyi miniszter az eKormányzatnak elmondta: a tárca költségvetéséből 2003-ban még 4-4,5 milliárd forintot tudnak távmunka fejlesztésére fordítani. Az Európai Unióban a távmunka a teljes foglalkoztatás 13 százalékát teszi ki, míg hazánkban ez az arány alig mérhető - fogalmazott a miniszter.

Egy munkáltató legfeljebb 1 millió forint támogatást kaphatott, ennek felét hardverköltségekre, másik felét bértámogatásra és az alkalmazottak képzésére fordíthatja. A szerződéseket a tárcák hétfőn küldik meg a munkaadóknak. Februárban a két minisztérium és a munkaadók összegzik a pályázat tapasztalatit, hogy ezek alapján márciusban a tárcaközi bizottság már a kormány elé terjeszthesse a további feladatokhoz szükséges jogi és pénzügyi intézkedésekről szóló javaslatokat.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!