Csaknem minden uniós tagországban magasabb képzettséggel kerülnek ki a nők a munkaerőpiacra, mint a férfiak, derül ki egy új kutatásból.
Az Institute for Social and Economic Research (ISER) a fiatalok életvitelét vizsgálta EU-szerte, és a kutatók úgy találták, csak három országban, Hollandiában, Németországban és Ausztriában rendelkeznek az erősebb nem képviselői átlagosan magasabb végzettséggel.
A 25 ezer, 17 és 25 év közti uniós polgárra kiterjedő vizsgálat kimutatta, hogy az álláspiaci változások miatt ma a fiatalok tovább maradnak az egyetemeken és főiskolásokon, és idősebb korban kerülnek be első munkahelyükre. Jellemzőbbek a rövidebb ideig tartó, időszakos szerződések, mint az egy teljes életre választott munkahely.
A kutatásból az is kiderült, a legtöbbet Európában a brit férfiak túlóráznak: míg a svédek 8 százaléka, az ír férfiaknak pedig 12 százaléka szokott a napi munkaidő után is bennmaradni munkahelyén, addig a fiatal briteknek ez 31 százalékára jellemző.
Az ISER vizsgálata szerint Dániában a legritkább, hogy a 17-25 év közti nők otthon maradnak: mindössze 1 százalékuk tekinti magát elsősorban családanyának. Nagy-Britanniában ezzel szemben a fiatal nők 18 százaléka vezet háztartást.
Az EU tagállamai közül leginkább Portugáliában számít a fizetésnél a végzettség. A mediterrán országban 77 százalékkal többet keresnek a diplomások, míg Finnországban átlagosan csak 3 százalékkal keres jobban, aki a legmagasabb végzettséggel rendelkezik.
(Menedzsment Fórum)
Terjednek az időszakos munkaszerződések az EU-ban
Csaknem minden uniós tagországban magasabb képzettséggel kerülnek ki a nők a munkaerőpiacra, mint a férfiak, derül ki egy új kutatásból.