A békéltetés során egy felkészült, semleges szakértőt, úgynevezett mediátort bíznak meg azzal, segítsen a felek között kompromisszumot kötni például a kollektív szerződés tartalmával, a béren kívüli juttatásokkal vagy a szakszervezet működésének technikai feltételeivel kapcsolatos vitákban. A mediáció alkalmazásával egy-két hét alatt megegyezés születik, míg egy munkaügyi vita két-három évig is eltarthat. Emellett az eljárás olcsó, és nem jár a két fél számára presztízsveszteséggel.
[ajanlo=73][igazitas=left/]Ha mégsem elégedett a mediáció eredményével az egyik ügyfél, joga van bíróságra menni, sőt a munkaügyi keresetlevélben fel kell tüntetni, történt-e egyezkedés korábban. Az illetékes Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírósági Szolgálat közvetítését igénylő viták több mint 90 százaléka azonban mindkét fél számára elfogadható módon megoldódik, írja a Világgazdaság.
Terjedőben a mediáció a munkahelyeken
Hazánkban egyre inkább kezd elterjedni a vitás helyzetek megoldásának a bírósági ítélkezésen kívüli egyik alternatív módja, a mediáció, melyet itthon főleg az érdekviták elsimítására alkalmaznak, derül ki a Világgazdaság cikkéből.