3p

Egyre több településen, térségben ismerik fel az önkormányzatok, munkaadók, munkaadói, munkavállalói érdekképviseletek, oktatási és képző intézmények, civilek hogy összehangolt intézkedésekkel számottevően javíthatják a foglalkoztatottságot.

[ajanlo=87][igazitas=left/]Az OFA Foglalkoztatást Elősegítő Közhasznú Társaság e lehetőségek ismertetésére a vidéki városokban konferenciasorozatot szervezett. Széles Katalin a közhasznú társaság munkatársa az MTI érdeklődésére elmondta: az első kistérségi foglalkoztatási megállapodást 2002-ben írta alá a Kemenesaljai Területfejlesztési Társulás és a Vas Megyei Munkaügyi Központ. Az együttműködésben 10 önkormányzat, 18 munkáltató, 10 érdekképviseleti szervezet, valamint 5 képző intézmény vesz részt. Látványos eredményeket értek el, stabilizálták a térség munkaerőpiaci helyzetét, a helyi gazdaság igényeihez igazították a szakképzést, közös programokat valósítottak meg.

Az idén több más térségben hoztak létre hasonló együttműködést. Így például a szombathelyi foglalkoztatási partnerségről az önkormányzaton, a megyei munkaügyi központon kívül 71 támogató szervezet állapodott meg, 24 vállalkozás, 20 képző intézmény, 11 érdekképviselet, valamint civil szervezetek, a régió és megye további delegáltjai. Pécsen ugyancsak az idén írták alá a megyei foglalkoztatási partnerséget előkészítő szándéknyilatkozatot. Békés megyében megyei szintű foglalkoztatási partnerség létrehozására írtak alá szándéknyilatkozatot. Csongrád megyében kistérségek fogtak össze, hogy közös pályázatot készítsenek a kistérségi foglalkoztatási partnerség létrehozására.

Fejér megyében a szociális partnerek összefogásával indult el a helyi foglalkoztatási partnerség pályázati előkészítése. Letenyén már a múlt évben, Zalaszentgróton ugyancsak az idén hozták létre az együttműködést. A helyi foglalkoztatási partnerséget a kistérségi társulások, a megyei munkaügyi központ és kirendeltségei kötötték. Az együttműködéshez csatlakoztak a térség önkormányzatai, képző intézmények, a területfejlesztés regionális és helyi szervezetei, munkáltatói, munkavállalói érdekképviseletek, a munkaügyi tanács munkaadói és munkavállalói oldala, a vállalkozásfejlesztési alapítvány, különböző más intézmények, civil szervezetek.

Széles Katalin megjegyezte: a foglalkoztatási együttműködés két ország intézményei között is lehetséges. Az idén írták alá például a Nyugat Pannon Eurégió Foglalkoztatási partnerségének létrehozására irányuló keretmegállapodást. A megállapodás célja a határon átnyúló foglalkoztatási partnerség Kelet-Ausztria és Nyugat-Magyarország között. A nyilatkozat aláírói: Burgenland tartományfőnöke, Győr-Moson-Sopron, Zala, és Vas megye közgyűléseinek elnökei, valamint a négy megye illetve tartomány munkaügyi központjainak igazgatói.

Széles Katalin elmondta: a helyi foglalkoztatási partnerségek alapfilozófiája az Európai Unióban, hogy a térség minden érdekeltjének össze kell fogni a munkanélküliség leküzdésére. Ebben a kérdésben a résztvevők között egyetértésnek kell lenni, mert ez jelenti a helyi foglalkoztatási megállapodásokban a partnerség lényegét. A cél, hogy a szereplők a helyi foglalkoztatás javítása érdekében közös akcióprogramot dolgozzanak ki és valósítsanak meg - hangsúlyozta Széles Katalin. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
6,5 milliárd forintra pályázhatnak a kistérségi társulások
Négyszeres igény regionális támogatásra

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!