[ajanlo=87][igazitas=left/]Az OFA Foglalkoztatást Elősegítő Közhasznú Társaság e lehetőségek ismertetésére a vidéki városokban konferenciasorozatot szervezett. Széles Katalin a közhasznú társaság munkatársa az MTI érdeklődésére elmondta: az első kistérségi foglalkoztatási megállapodást 2002-ben írta alá a Kemenesaljai Területfejlesztési Társulás és a Vas Megyei Munkaügyi Központ. Az együttműködésben 10 önkormányzat, 18 munkáltató, 10 érdekképviseleti szervezet, valamint 5 képző intézmény vesz részt. Látványos eredményeket értek el, stabilizálták a térség munkaerőpiaci helyzetét, a helyi gazdaság igényeihez igazították a szakképzést, közös programokat valósítottak meg.
Az idén több más térségben hoztak létre hasonló együttműködést. Így például a szombathelyi foglalkoztatási partnerségről az önkormányzaton, a megyei munkaügyi központon kívül 71 támogató szervezet állapodott meg, 24 vállalkozás, 20 képző intézmény, 11 érdekképviselet, valamint civil szervezetek, a régió és megye további delegáltjai. Pécsen ugyancsak az idén írták alá a megyei foglalkoztatási partnerséget előkészítő szándéknyilatkozatot. Békés megyében megyei szintű foglalkoztatási partnerség létrehozására írtak alá szándéknyilatkozatot. Csongrád megyében kistérségek fogtak össze, hogy közös pályázatot készítsenek a kistérségi foglalkoztatási partnerség létrehozására.
Fejér megyében a szociális partnerek összefogásával indult el a helyi foglalkoztatási partnerség pályázati előkészítése. Letenyén már a múlt évben, Zalaszentgróton ugyancsak az idén hozták létre az együttműködést. A helyi foglalkoztatási partnerséget a kistérségi társulások, a megyei munkaügyi központ és kirendeltségei kötötték. Az együttműködéshez csatlakoztak a térség önkormányzatai, képző intézmények, a területfejlesztés regionális és helyi szervezetei, munkáltatói, munkavállalói érdekképviseletek, a munkaügyi tanács munkaadói és munkavállalói oldala, a vállalkozásfejlesztési alapítvány, különböző más intézmények, civil szervezetek.
Széles Katalin megjegyezte: a foglalkoztatási együttműködés két ország intézményei között is lehetséges. Az idén írták alá például a Nyugat Pannon Eurégió Foglalkoztatási partnerségének létrehozására irányuló keretmegállapodást. A megállapodás célja a határon átnyúló foglalkoztatási partnerség Kelet-Ausztria és Nyugat-Magyarország között. A nyilatkozat aláírói: Burgenland tartományfőnöke, Győr-Moson-Sopron, Zala, és Vas megye közgyűléseinek elnökei, valamint a négy megye illetve tartomány munkaügyi központjainak igazgatói.
Széles Katalin elmondta: a helyi foglalkoztatási partnerségek alapfilozófiája az Európai Unióban, hogy a térség minden érdekeltjének össze kell fogni a munkanélküliség leküzdésére. Ebben a kérdésben a résztvevők között egyetértésnek kell lenni, mert ez jelenti a helyi foglalkoztatási megállapodásokban a partnerség lényegét. A cél, hogy a szereplők a helyi foglalkoztatás javítása érdekében közös akcióprogramot dolgozzanak ki és valósítsanak meg - hangsúlyozta Széles Katalin. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
6,5 milliárd forintra pályázhatnak a kistérségi társulások
Négyszeres igény regionális támogatásra
Térségi együttműködés a foglalkoztatás javítása érdekében
Egyre több településen, térségben ismerik fel az önkormányzatok, munkaadók, munkaadói, munkavállalói érdekképviseletek, oktatási és képző intézmények, civilek hogy összehangolt intézkedésekkel számottevően javíthatják a foglalkoztatottságot.