Az előterjesztés szerint a digitalizáció jelentősen mérsékli az eddigi frekvencia szűkösséget, hiszen a jelenlegi frekvenciatervek szerint is lehetővé vált elvileg akár harminc, később pedig akár nyolcvan televízió csatorna digitális földfelszíni sugárzása - szemben a jelenlegi hárommal: m1, RTL, tv2. Emellett az esetleg felszabaduló frekvenciákon új elektronikus hírközlési szolgáltatásokat, valamint a mobiltelefon és a földfelszíni műsorszórást ötvöző konvergens szolgáltatásokat - például mobil televízió - lehet bevezetni.
A műholdas és az IPTV platform már jelenleg is digitális, de a háztartások több mint felét kiszolgáló kábeltelevíziós hálózatok többsége egyelőre analóg. Ezen a platformon a digitális átállás alapvetően az érintett kábeltársaságok üzletpolitikai döntésének függvénye, azonban az EU előírásának megfelelően és az elfogadott kormányhatározat értelmében legkésőbb 2012-ig teljes egészében át kell állni a digitális műsorszórásra.
A több éves előkészítést követően 2006. május 15. és június 16. között a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) által szervezett regionális távközlési értekezleten véglegesítették azt a földfelszíni digitális frekvenciatervet, amely évtizedekre, mintegy 40-50 évre meghatározza, hogy Magyarország milyen tartományt használhat.