Sok ponton használhatóak a képességtesztek
Érdemes megismerni egy példát arra, milyen eredményesen használható egy másik teszt, a vezetői profil felmérés. A vezetői fluktuáció megállítására törekedett egy kereskedelmi hálózatot fenntartó vállalat. 54 vizsgált vezető közül két év múlva 29-en már nem voltak a cégnél. A Profiles-felmérés segítségével megpróbálták kideríteni, mi a különbség a maradók és az elvándoroltak között. Kiderült, hogy három viselkedésbeli tulajdonság okozza az eltérést: a távozók jóval alacsonyabb pontszámot értek el az energiaszint, az objektivitás és a pozitív hozzáállás skálán.
A professzionális tesztek a kiválasztásnál, a belső átalakulásoknál és a leépítéseknél is nagy szerepet kapnak. A Matáv például lehetővé tette távozó dolgozóinak, hogy felmérjék képességeiket, hol és hogyan tudják karrierjüket sikerrel új pályára állítani.
Stratégiai szerep jut a teszteknek az új munkatárs felvételénél: lényegesen csökkenti a fluktuációt, ha eleve nem kerülnek alkalmatlan emberek az üres pozíciókba. Triza Júlia szerint a fejvadászok igen nagy részben megérzésen alapuló kiválasztási eljárásánál jóval biztosabb az objektív mérési módszer. Amennyiben valaki úgy kerül egy állásba, hogy már indulásnál kézhez kapja a teszt eredményét, mely szerint meg fog felelni a pozícióban, jobb eredményt fog a későbbiekben elérni: már indulásnál megerősítést kapott.
A cég ügyvezető igazgatója szerint lényegesen megváltoztatják a vállalati HR-szakemberek munkáját a komplex teljesítményértékelő rendszerek. A korábban vállalati pszichológusok által végzett tesztelést kiváltják ezek az eszközök, de ugyanakkor nem teszik a pszichológusok munkáját feleslegessé. Az eredmények érdemi felhasználására jóval több ideje marad a céges személyzeti munkatársaknak. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben a HR részleg stratégiai szerepet játszhasson a vállalatokon belül.
Jól jellemzi az amerikai eredetiből adaptált pszichometrikus tesztek eredményességét, hogy a Fortune magazin ötszázas listáján található, a világpiacon vezető cégek 83 százaléka használja ezeket az ember erőforrás-fejlesztés során.
Szabó Ágnes
(Menedzsment Fórum)
Tévedhetetlenül jelzik a tesztek az alkalmatlanságot
Eredetileg az amerikai hadsereg számára dolgozták ki a múlt század elején azokat a teljesítményértékelő rendszereket, melyekkel ma elsősorban a közép- és felsővezetők munkáját elemzik, illetve olyan kiemelt fontosságú területek szakembereit mérik fel, mint az értékesítés vagy az ügyfélkezelés.