"Nem mondanak semmit. Mindenütt csak azt hajtogatják, hogy versenyképes fizetést adnak" - mondja Hős Attila, aki egyenesen a Szegedi Tudományegyetemről érkezett a műegyetemi állásbörzére. Szerveztek buszt is, jó kis kirándulási lehetőségnek tűnt, meg itt azért több cég van, mint a szegedi állásbörzén volt - teszi hozzá.
A realitások talaja
"Azért ha valaki ügyes, gyorsan kiderítheti, hogy mennyit fizetnének az adott cégnél" - szól bele a beszélgetésbe Attila egyik haverja. - "Ha rákérdezel konkrétan, hogy megadják-e a három-négyszázezret, akkor arra rámondják, hogy igen. Aki pedig tisztában van a realitásokkal, az nem tévedhet nagyot."
Márpedig azokkal a bizonyos realitásokkal nincs mindenki tisztában. Szabó Zoltán, a Trenkwalder Multiman nevű munkaerőközvetítő cég tanácsadója szerint sok diák még mindig azt hiszi, hogy egy jó diploma nemcsak az állást biztosítja, hanem a csillagászatinak mondható fizetéseket is. "A baj nem is ezzel van, mert a diákok gyorsan visszaránthatók a földre. A cégek viszont néha ugyanolyan irreálisan látják a dolgokat, mint a diákok, csak fordított szemszögből: minimális fizetéseket kínálnak egy minden szempontból ideális jelöltnek, aki aztán adott esetben akár külföldre is elmegy több pénzért" - tette hozzá lapunk kérdésére Szabó Zoltán.
És nem ez az egyetlen dolog, ami megváltozott a kezdeti állásbörzékhez képest. "Hat-nyolc évvel ezelőtt még vezető pozícióba kerestek embereket a multinacionális vállalatok. Az is megtörténhetett, hogy a találkozó másnapján már dolgozni ment az illető. Most viszont a talpasokat keresik, persze kisebb fizetésekért, kisebb karrierlehetőségekkel. Aki most bekerül egy multihoz, a középvezetői pozícióra is éveket várhat" - mondta a tanácsadó.
Póló vagy ing?
Az állásbörzén ráadásul nem nagyon dől el semmi a szakember szerint. A cégek itt egy előzetes merítést végeznek: felmérik, hogy kit érdemes visszahívni. Tudják ezt a börzézők is, de azért nem árt az óvatosság. Az egyik srác például egy nagyon helyes, bár kopott "Kispál és a Borz" feliratú pólóban feszít, amin a ránézésre cigarettaégette lyukak pedánsan be vannak foltozva.
"Programozónál nem számít, meg úgyse azok fognak kérdezni az állásinterjún, akik itt vannak" - közli szárazon. Erre a mellette álló barátja közbeveti, hogy ő már volt állásinterjún, és most több embert is látott itt a kérdezők közül. Ezért van ingben, teszi még hozzá halkan.
Úgy tűnik, az sem üres frázis, hogy kevés a frissdiplomás műszaki végzettségű szakember Magyarországon - ez meglátszik az állásbörzén is. Az egyik cég standján elmondták, hogy körülbelül ötven emberrel beszéltek az első napon, de akár ennek a dupláját is szívesen meghallgatták volna. Fejlesztéseket terveznek ugyanis, amihez kell a munkaerő.
Nagy probléma még, hogy alig van, aki szívesen költözködne a munkavállalás miatt. Talán Budapest vonzó célpont, az is a relatív magasabb fizetések miatt. De vidéken a termelő cégek így még nagyobb szakemberhiánnyal küzdenek - mondta Szabó Zoltán. "Ennek két dolog lehet a következménye: az egyik, hogy a vidéki bérek emelkednek, a másik, hogy a cégek elvárásai csökkennek."
Eltérő taktikák
"Nézelődök, megpróbálok minél több infót összegyűjteni és bekerülni a lehető legtöbb céges adatbázisba" - elemzi saját "börzetaktikáját" Skrionya Dávid gépészhallgató. Ő is - mint a legtöbben - az ismert cégeket keresi fel elsőként, a kisebbeket, kevésbé ismert neveket hanyagolja.
Másoknak ettől eltérő a taktikája: Hingl Édua kalauzzal a kezében pipálgatja ki azokat a cégeket, amelyeket felkeres. "Nem találtam meg mindent, most megyek térképért" - közli határozottan. Egy picit amúgy is kilóg a sorból: nem műszaki egyetemet végzett, hanem jogot. "A jogi állásbörzén nem találtam nekem való munkákat: a nagy ügyvédi irodák kevés pénzért akarják foglalkoztatni az embert, ráadásul még majdnem nekem kell örülnöm, hogy egyáltalán náluk dolgozhatok. Meg különben is, engem a társasági jog érdekel."
A börzén egyébként 212 cég van jelen. Idén már három szinten 1120 négyzetméteren állítottak ki a vállalatok, és 150 négyzetméter interjú- és tesztfülke is az álláskeresők rendelkezésére állt. A BME Diákközpont adatai szerint a műegyetem hallgatóinak 12 százaléka az állásbörze segítségével helyezkedik el.
L. Nagy GáborKapcsolódó anyagok:
Több mint hetven cég kínál állást a miskolci börzén Több száz állást kínálnak a pécsi állásbörzén Egymillió betöltetlen állás van az EU-ban Nem várt sikert hozott az első hazai online-állásbörze