A Le Monde című francia lap cikkírójának véleménye szerint a főnökök érinthetetlenségének korszaka valószínűleg egyszer és mindenkorra lezárult az USA-ban, mert az igazgató tanácsok és a hatóságok türelme megváltozott. Miként a részvényeseké is, akik egyre inkább igyekeznek biztosítani tulajdonosi jogaikat.
Ma már nem kell csalást vagy eredményrontást elkövetnie egy első számú vezetőnek ahhoz, hogy megvonják tőle a bizalmat. Az igazgató tanácsok tevékenysége már nem egyedül a főnökök kijelölésére korlátozódik, hanem mindent tudni akarnak a vállalat tevékenységéről. Aktivitásuk növekedése általában a részvényesek nyomásának eredménye.
A főnökök a könnyen kirobbanó botrányoktól is félhetnek, az amerikai igazságszolgáltatás a korábbiaknál szigorúbbnak látszik, ezt számos, a közelmúltban megkezdett per is bizonyítja. Főnökök sora kerülhet rács mögé, s nem kizárt, hogy sok évre.
A sikerre nincs konkrét recept, vélik az elemzők, de annak az elnök-vezérigazgatónak, aki hosszabb ideig szeretne a helyén maradni, sokkal inkább figyelemmel kell lennie a részvényesek és az alkalmazottak érdekeire, mint korábban. Mindemellett transzparens és kollegiális módon kell vinnie vállalkozása ügyeit is.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Vezérigazgatók lapáton
A Disney a bukott birodalomépítő útján halad tovább
Carly Fiorina tündöklése és bukása
Vezetőcsere mellett döntött a Shell
Hosszú pályafutásra számítanak a topvezetők
Több amerikai vezér alatt inog a szék
A Fortune ezres amerikai vállalati toplistáján szereplő társaságok közül 97 cégnél tavaly mennie kellett az első számú vezetőnek. Ez év januárjában már 103 különböző nagyságú vállalat intett búcsút a főnöknek, azaz a jelek szerint a vezetők cseréjének folyamata valószínűleg gyorsul az idén az Egyesült Államokban.