A kis- és közepes vállalkozások számára enyhítenék a fejlesztési adókedvezmény igénybevételéhez szükséges korlátot a jövő évtől, írja a Világgazdaság az adótörvény-tervezet nyomán.
Jelenleg a törvény nem differenciál vállalkozásméret szerint, csak 300 fős beruházás esetén lehet élni a kedvezménnyel. Az új koncepció már differenciál, és a közepes vállalkozásoknak a mai szint felére mérsékli a létszámminimumot, 150 főtől jár a kedvezmény. A hátrányos helyzetű régiókban mind jelenleg, mind a jövőben a többi területre jellemző létszám fele szükséges a támogatás elnyeréséhez. Emellett egy új társaságiadóalap-csökkentő kedvezmény szerint a legfeljebb 5 főt foglalkoztatók minden újonnan alkalmazott személy után 12 hónapon át csökkenthetnék a társasági adóalapot a minimálbér összegével.
Az egyéni vállalkozóknak és a betéti társaságban személyesen közreműködő tagoknak a 18 százalékos nyugdíjjárulékon és a 11 százalékos egészségbiztosítási járulékon túl meg kell fizetniük a 3 százalék munkaadói járulékot is, ám kapnának munkanélküli ellátást. Emellett a helyi iparűzési adóban bevezetnének egy új, foglalkoztatást ösztönző adóalap-kedvezményt, mely minden fő növekmény után 1 millió forint lenne. A tervezet szerint jövőre már a helyi iparűzési adó 50 százaléka lesz leírható a társasági adó alapjából. További kedvező változás, hogy jövőre a részmunkaidőben foglalkoztatottak után arányosan kevesebb egészségügyi hozzájárulást kell fizetni, olvasható a Világgazdaság cikkében.
Több foglalkoztatási kedvezmény a jövő évtől
A kis- és közepes vállalkozásoknak enyhítenék a fejlesztési adókedvezmény igénybevételéhez szükséges korlátot a jövő évtől, írja a Világgazdaság az adótörvény-tervezet nyomán.