Jászai Menyhért (Fidesz-KDNP) alpolgármester kiemelte: összesen 35 városfejlesztési beruházásról van szó, amelyek közül egy 18 milliárd 870 millió forint értékűnek a megvalósítása már tart. A többi benyújtott és elbírálás alatt lévő pályázat értéke 7 milliárd 750 millió forint; zömükre már van támogatási szándéknyilatkozat.
Kósa Tímea, a város külsős, nem közgyűlési tag alpolgármesterének tájékoztatása szerint a már megkezdett beruházásokhoz az önerő összege 4,6 milliárd forint, s abból a legnagyobb összegű, 3,4 milliárd a térségi szennyvízberuházás saját forrása.
A döntés alatti pályázatokhoz a nyíregyházi önkormányzat önerőként 713 millió forintot különített el. Ez azt jelenti, hogy a 35 projekt több mint 21 milliárd forint uniós és nemzeti támogatással valósulhat meg.
Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP) polgármester közölte: a már megkezdett beruházások között van a több mint 13 milliárd forint értékű szennyvízelvezetési és -tisztítási projekt, amely Nyíregyháza mellett érinti a szomszédos Kálmánházát, Kótajt és Nyírpazonyt is, míg 1,8 milliárd forintból a belváros középületeit, utcáit és tereit szépítik meg.
A tervezett további beruházások közül a polgármester az Érkerti-lakónegyed és a Huszár-lakótelep csaknem kétmilliárdos rekonstrukcióját, azok lakóházainak, közintézményeinek és útjainak a felújítását emelte ki. Sóstógyógyfürdő városrészben, ahol három gyógyfürdői létesítmény van, szintén mintegy kétmilliárd forintos költségből a centrumot, a gyógyászati szolgáltatásokat, valamint az állatparkot és a falumúzeumot fejlesztik. Másfél milliárd forintot a tervek szerint a bezárt, egykori borbányai hulladéklerakó rekultivációjára fordítanak.
Az önkormányzat tervezi ipari parkjának bővítését is a város délnyugati határában, az M3-as autópálya szomszédságában. Belterületi utakat, gyermekintézményeket ugyancsak felújítanak, valamint megoldják a csapadékvíz-elvezetést a veszélyeztetett városrészekben.
Nemzetközi kapcsolatait szintén erősíti majd az önkormányzat, társulást hoz létre a romániai Szatmárnémetivel és az ukrajnai Beregszásszal, valamint háromoldalú vállalkozói együttműködést segít, míg a német, lengyel, szlovák és román testvérvárosokkal hálózatot alakít a fogyatékossággal élők társadalmi integrációjának támogatására.
MTI