Nagyot szakítana a Glazer-család is
A klubhoz közel álló forrásra hivatkozva azt írja a Mirror, hogy a Manchester United tulajdonosai már hivatalosan is foglalkoznak a katari királyi család 1,6 milliárd fontos (több mint 500 milliárd forint) ajánlatával és nem zárkóznak el a klub eladásától. A forrás szerint a jövő héten személyesen a katari király utazik Manchesterbe, hogy tárgyaljon a klub megvételéről, akkor akár nyélbe is üthetik az üzletet.
Az amerikai Glazer-család 2005-ben 1,3 milliárd dollárért vette meg a brit futball egyik büszkeségét, így a mostani ajánlattal jócskán keresnének az üzleten, hiszen több mint 2,5 milliárd dollárt kapnának. Ráadásul az elmúlt négy évben rengeteg kritika érte a tulajdonosokat, mivel annak idején a vételár nagy részét hitelből fedezték, ezért a szurkolók azzal vádolják őket, hogy eladósították kedvenc csapatukat.
A Glazer-család az elmúlt hat évben megduplázta a Manchester United bevételeit, melyek így már 300 millió fontot tettek ki az utolsó évben. Ennek ellenére öt év alatt mindössze egyszer volt nyereséges a klub, amikor 80 millió fontért eladták a Real Madridnak a portugál Cristiano Ronaldót. Az ok pedig az egyre magasabbra szökő kamatkiadásokban keresendő.
A Forbes magazin egyébként idén júliusban 1,86 milliárd dollárra becsülte a Manchester United értékét, így ha igaz a hír, akkor a katariak ajánlata még ahhoz képest is majdnem 50 százalékos prémiumot tartalmaz.
Közben a szingapúri tőzsde küszöbén toporognak
Érdekesség, hogy a sajtóinformáció épp aznap jelent meg, amikor a szingapúri tőzsde megadta az engedélyt a Manchester United részvények tőzsdei bevezetésre. Az előzetes hírek arról szóltak, hogy a klub 30 százalékát adnák el, így egymilliárd dollárt vonnának be. Vagyis Glazerék szerint több mint hárommilliárd dollár a csapat reális értéke, ezért nem biztos, hogy beérik az arab vevőjelöltek ajánlatával.
A tőzsdei kibocsátásból érkező friss tőkét az adósság törlesztésére és új játékosok vásárlására fordítaná a tulajdonos, azonban ezt hivatalosan nem erősítették meg. Szakemberek szerint túlzás, hogy az elmúlt hat évben megduplázódott volna a brit focicsapat értéke, ezért szerintük a most bevezetésre kerülő részvények kifejezetten drágák. A tőzsdei elemzők szerint éppen ezért a Manchester United csak abban bízhat, hogy a szurkolók érzelmi kötődésük miatt vesznek majd a papírokból.
"Izgalmas egy részt birtokolni abból a csapatból, amelyikért ilyen régóta rajong az ember" - mondta még augusztus végén egy elemző a Bloombergnek. Philip Hall, a New York-i Circle Sports elemzője is úgy véli, hogy egy futballcsapat tőzsdére vezetésekor az átlagosnál kevésbé lehet számítani intézményi befektetők érdeklődésére, sokkal inkább a kisbefektetők dominálnak.
mfor.hu