3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nálunk az egyik legmagasabb Európában a hetente ténylegesen ledolgozott munkaórák száma, egy most közölt felmérés szerint Magyarországon 40,3 óra volt. A munkavállalók helyzete sehol sem lett könnyebb tavaly óta, hiszen európai átlagban növekedett a munkahelyen töltött idő.

Az európaiak hetente átlagosan 39,7 órát dolgoztak 2010-ben, többet az egy évvel korábbi 39,5 óránál, ám kevesebbet a két évvel korábbi 39,8 óránál – írja szerdán nyilvánosságra hozott éves jelentésében az Eurofound uniós kutatóintézet. A szervezet "Working time developments 2010" című elemzésében arról tájékoztat, hogy az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott 12 államban az előző évhez képest átlagosan 0,1 órával többet, 39,9 órát dolgoztak, míg a 15 régi tagállamokban 39,4 órát, azaz 0,2 munkaórával többet. A legtöbbet, átlagosan 41,3 órát Romániában dolgozták, míg Luxemburgban 40,8 órát, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban, Németországban és Bulgáriában 40,5 órát. A legkevesebbet Franciaországban (38,1 óra) és Finnországban (38 óra) dolgozták.

Magyarországon 40,3 óra volt a ténylegesen ledolgozott átlagos munkahét. A régiós országok közül Csehországban többet, 40,4 órát, Szlovéniában és Szlovákiában pedig kevesebbet, rendre 40,2 és 39,4 órát dolgoztak a munkavállalók.

Európában - harmonizált adatokkal számolva - átlagosan 25,4 fizetett szabadnapjuk volt a munkavállalóknak, a tizenötökben 25,6 nap, míg az új tagállamokban (a rendelkezésre álló adatok alapján) 24,6 nap. Magyarország esetében nem közölt számokat az Eurofound. A legtöbb fizetett szabadnap felett a dán és német dolgozók rendelkeztek (30 nap), míg a legkevesebb felett az észt és ciprusi (20 nap) munkavállalók. A régiós államok közül Csehországban átlagosan 25 nap, Szlovákiában 21,2 nap, míg Romániában 21 nap fizetett szabadság volt.

A vizsgált országokban átlagosan 9,6 munkaszüneti nap volt. Ez a szám a tizenötökben 8,7, míg az újonnan csatlakozott államokban 9,9 nap volt. A legtöbb munkaszüneti nap Spanyolországban (14), míg a legkevesebb Hollandiában (5) volt.

Így átlagosan 35 szabadnappal rendelkeztek az európai dolgozók, bár a legtöbb, illetve a legkevesebb szabadsággal rendelkezők állampolgárok között közel két és fél hetes eltérés van - hangsúlyozza jelentésében az Eurofound.

A kollektív szerződésekben - amely a munkavállalók mintegy háromnegyedét érintik - megállapított munkaórák tekintetében átlagosan 38,0 órát dolgoztak az európaiak, 0,1 órával többet, mint egy évvel korábban és 1,4 órával többet, mint két évvel korábban. A régi tagállamokban átlagosan 37,6 órás, az újakban 39,7 órás kollektív szerződésben rögzített munkahét volt. E tekintetben a leghosszabb, átlagosan 40 órás munkahét 11 országban, közte Magyarországon volt, a legrövidebb pedig Dániában (37 óra), illetve Franciaországban (35,6 óra).

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!