Az európai menedzserek között egyébként a tőzsdén jegyzett német cégek felső vezetői kapják a legnagyobb fizetést. A német vezetők francia, angol és olasz kollégáiknál 30 százalékkal magasabb jövedelemben részesülnek. A rövidtávú sikerekért beígért bónuszok esetében pedig világviszonylatban is a németek vezetik a listát: míg esetükben ezek a sikerdíjak a jövedelem 34 százalékát tették ki, addig amerikai kollégáiknál mindössze 20 százalékát, írta a Menedzsment Fórum.
A Fortune gazdasági magazin felmérése szerint Európa legjobban fizetett menedzsere több mint 12 millió dollárt keres évente. A legnagyobb éves jövedelemmel rendelkező vezető 2003-ban Daniel Vasella, a svájci Novartis gyógyszerkonszern vezére volt 12,4 millió dollárral. A 2. helyen a 2003 közepén lemondott Vodafone-vezető, Chris Gent található 12,3 millió dollárral, őt követi John Browne, a BP olajipari konszern vezére (10,5 millió dollár) és Igor Landau, az Aventis első embere (10,3 millió dollár).
Magyarországon a vezérigazgatók éves jövedelme meghaladja a 23 millió forintot, s ezt még jelentős összegű mozgóbér egészítheti ki. Utánuk a pénzügyi, az értékesítési, a marketing- és a stratégiai vezetők keresnek a legjobban, írta a Világgazdaság a Hewitt Inside tanácsadó cégre hivatkozva. A vezérigazgatókat tisztes távolságból a pénzügyi vezetők követik bruttó 15 millió forintos éves fizetéssel. A marketingigazgatók 14, a HR-vezetők 13,5, az informatikai igazgatók 12,745, a termelési igazgatók pedig 12,5 millió forintot meghaladó bruttó keresethez jutnak évente. A legrosszabbul a műszaki igazgatókat fizetik meg: éves bruttó bérük alig haladja meg a 10 millió forintot.
A felmérés szerint az éves keresetet minden vezetői poszton milliós nagyságrendű mozgó bér egészíti ki. A vezérigazgatók esetében 7,5 millió forint a változó jövedelem éves mértéke. A termelési és a műszaki igazgatóknál ez a mutató megközelíti az 5 milliót, a többi vezető mozgó bére bruttó 3-3,8 millió forint között mozog.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum
Topfizetések: őrült növekedés, szédületes szakadék
Az amerikai csúcsmenedzserek 1990 óta tavaly növelték legnagyobb mértékben jövedelmüket, miközben 39 millió honfitársuk szegénységben él. A nagyvállalatok nyereségének jelentős növekedése Nyugat-Európában sem vezet a dolgozói bérek emelkedéséhez.