Idén felgyorsult a tőkebeáramlás a kis-ázsiai országba, amely egyre kedvezőbb feltételeket kínál a befektetőknek. A magyar vállalatok még nem használták ki a lehetőséget, írja a Világgazdaság.
Törökország a Handesblatt szerint mára teljesen kiheverte a 2001-es pénzügyi válság utóhatásait, és eredményesen hajtotta végre a Nemzetközi Valutaalap által javasolt intézkedéseket. Ami a külföldi befektetők számára a legfontosabb: a kormány olyan beruházásösztönző csomagot fogadott el, amely a törökországiakkal megegyező feltételeket biztosít számukra, egyszerűsíti az engedélyeztetési eljárásokat, és védelmet biztosít a megszerzett vagyontárgyaknak.
[ajanlo=87][igazitas=left/]
Idén mindennek köszönhetően akár a 2 milliárd dollárt is elérheti az országba beáramló tőke értéke, amelyet jelenleg elsősorban az állami nagyvállalatok privatizációja és az ingatlanberuházások vonzanak. Az ITDH isztambuli irodavezetője, Hajdu András szerint a magyar vállalatok közül eddig csak a legbátrabbak jelentek meg Törökországban, viszont az ellentétes irányú befektetések értéke jelentős: az elmúlt években 40-50 millió dollárra rúgott a hazánkba érkező török tőkeimport, mivel a török cégek jó hídfőállásnak tekintik hazánkat az uniós piacra. Becslése szerint a környező országokban már terjeszkedő magyar nagyvállalatoknak még 4-5 év kellhet ahhoz, hogy Törökországban is megvessék a lábukat, és az ingatlanberuházók mellett az it-cégek számára lehet vonzó a lehetőség.
Az európai országok közül a németek a legaktívabbak a török piacon. Az elmúlt öt évben 500-ról 1200-ra emelkedett a leány- és vegyesvállalatok száma, a beruházások értéke pedig eléri a 4,3 milliárd dollárt. Nem véletlen, hogy az EU-tagállamok közül a Németország támogatja leginkább a török csatlakozást, mert elemzőik szerint az katalizátorként hatna a gazdasági fejlődésre, írja a Világgazdaság.
Törökország jó terep a befektetőknek
Idén felgyorsult a tőkebeáramlás a kis-ázsiai országba, amely egyre kedvezőbb feltételeket kínál a befektetőknek. A magyar vállalatok még nem használták ki a lehetőséget, írja a Világgazdaság.