4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

26 ezerrel többen dolgoztak idén február és április között, mint egy évvel korábban - derül ki a hétfőn közölt friss adatokból. Ezzel összhangban 15 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma egy év alatt, tehát nagyjából tízezer embert sikerült a munkaerőpiacon kívülről is bevonni. Mfor.hu-háttér.

Az Orbán-kormány régóta dédelgetett álma egymillió új adózó munkahely létrehozása Magyarországon, a tervek szerint ez 2020-ra valósulhatna meg. Az elmúlt egy év mérlegét tekintve ugyanakkor erőteljes elmaradás tapasztalható, hiszen a jelenlegi ütem alapján negyven év kellene az egymilliós szám eléréséhez (igaz, ebben a kivetítésben nem szerepelnek a Mercedes, az Audi és az Opel megvalósítás alatt álló beruházásai). Szóval bele kell húzni, mert 2020-ig erősen fel kellene pörgetni a munkahelyteremtés ütemét.

Javulásnak javulás


Egyértelműen a javulás jelei látszanak - részben szezonális okok miatt - a hazai munkaerőpiacon: február és április között a 15-64 éves korosztályban átlagosan 3,728 millió ember dolgozott, ami több mint 26 ezerrel magasabb a január-márciusi időszakban mértnél. Az egy évvel korábbi értékhez képest szintén 26 ezres a javulás, akkor 3,702 millióan dolgoztak átlagosan.

A munkanélküliek száma a KSH legfrissebb statisztikája szerint 481 200 volt, ami több mint hétezerrel marad el az első negyedévben tapasztalttól. Egy évvel ezelőtt 496 700 munkanélkülit regisztrált a statisztikai hivatal. A fenti két számból az is kikövetkeztethető, hogy az elmúlt egy évben tízezerrel nőtt az aktívak száma a munkaerőpiacon, ez a legfrissebb adatok szerint 4,209 millió főt jelentett. Érdekesség azonban, hogy az inaktívak száma csak négyezerrel csökkent ebben az időszakban.

A fenti adatok fényében a 15-64 éves korosztály munkanélküliségi rátája február és április között 11,4 százalék volt, ami csökkenést jelent az egy évvel korábbi 11,8 százalékhoz és a január-márciusi 11,7 százalékhoz képest is. Az 55 százalékos foglalkoztatási arány és a 62,1 százalékos aktivitási ráta három hónapos csúcsot jelent.

A munkanélküliségi adatokat böngészve főleg a január-márciusi időszakhoz képest jelentős a javulás, hiszen egy hónap alatt 25 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. Ez azonban nagyrészt a szezonalitásnak tudható be, tavasszal a mezőgazdasági és építőipari idénymunkák indulásával mindig állást kap néhány tízezer ember, akik aztán ősszel az idénymunkák végeztével munkanélküliként jelennek meg a piacon.

Mikor lesz itt egymillió munkahely?

Az elmúlt egy év növekedési ütemét figyelembe véve tehát majdnem negyven év kellene ahhoz, amire már kevesebb mint tíz évünk van: az egymillió új adózó munkahely létrehozásához. Abban azért majdnem mindenki egyetért, hogy a növekedési ütem gyorsulni fog, hiszen vannak már bejelentett beruházások, melyek a következő egy-két évben fognak termelni (Mercedes, Audi, Opel).

Emellett a kormány sokat vár attól, hogy megszünteti a korkedvezményes nyugdíjazás lehetőségét, amely ugyan nem jelent majd nagyszámú azonnali új állást, viszont jelentősen csökkenti a kiadásokat. Emellett a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatával akár százezer embert is visszaterelnének a munkaerőpiacra, a kérdés csak az, lesz-e számukra munkalehetőség. További lökést adhat a következő hónapokban az állami közmunkaprogramok beindulása, mely szintén új munkahelyeket jelent majd statisztikailag.

"A foglalkoztatás növekedése részben a feldolgozóipar megnövekedett keresletének, részben szezonális okoknak köszönhető, ami a következő hónapokban folytatódhat" - véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakember szerint a munkanélküliség feltehetően lassabb ütemben mérséklődhet, mint a foglalkoztatás javulása a kormány munkaerőpiaci intézkedéseinek hatására, így azonban az aktivitási ráta lassú emelkedése várható.

Suppan kiemeli, hogy az év közepére a munkanélküliségi ráta 10,2 százalékra csökkenhet, azonban az év végére szezonális okok miatt 10,6 százalékra emelkedhet, így az idei átlagos munkanélküliségi ráta 10,7 százalék lehet. Jövőre folytatódhat a lassú javulás, így az átlagos munkanélküliségi ráta 10,4 százalékra csökkenhet.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!