3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az uniós tagországok különböző eszközökkel próbálnak fellépni az ellen, hogy egyre több cég kirívóan alacsony bérért foglalkoztat külföldieket. Míg Németország törvényi szintű lépéseket fontolgat, a svéd szakszervezet blokáddal fenyegetőzik.

A külföldi munkaadó az összes ágazatban, szakmában köteles kifizetni munkavállalójának legalább a német minimálbért, pontosabban: a bértárgyalások során kialkudott legalacsonyabb bértételt, amennyiben mind a német felső-, mind az alsóház elfogadja a kormány javaslatát.

[ajanlo=143][igazitas=left/]
Eddig a rendelkezés csak néhány területre - építőipar, tetőfedés, festés-mázolás, ipari takarítás (bontás) - terjedt ki, a kormány azonban az elvet általánossá akarja tenni. Célja az úgynevezett bérdömping feltartóztatása, azaz, hogy a főleg Kelet- és Közép-Európából beáramlott munkavállalóknak ne fizethessenek a németnél jóval kevesebb bért, rontva az ottaniak munkaesélyeit. Előfeltétel ugyanakkor, hogy a mindenkori ágazatban létezzen az egész országra érvényes bérstruktúra, adta hírül az MTI.

Mint ahogy arról korábban a Menedzsment Fórum hasábjain is beszámoltunk, Németországban jelenleg nincsen egységes minimálbér. Ezért nem is csoda, hogy az ellenzéki kereszténydemokrata unió máris jelezte, hogy nem szavazza meg a törvényjavaslatot. Szerinte a kormány "kerülő úton be akarja csempészni a törvényesen megállapított minimálbér intézményét", ami a munkapiacot nem rugalmasabbá, hanem merevebbé tenné.

A külföldi munkavállalók alacsonyabb bérezése nemcsak a németek számára okoz fejfájást, már több ország jelezte, hogy lépéseket tesz a bérdömping elkerülése érdekében . Drasztikus eszközökhöz azonban ez idáig egyik ország sem folyamodott. A svéd építőipari szakszervezet azonban blokádot helyezett kilátásba egy építkezés ellen a jövő héten, amennyiben a litván munkásokat foglalkoztató skandináv vállalat nem írja alá az iparág kollektív bérmegállapodását. A szakszervezetnek nem a külföldi munkavállalók ellen van kifogása, mindössze egyenlő feltételeket akar teremteni az iparágban dolgozók számára. Jelenleg egy litván építőipari munkás órabére 35 korona (980 forint), a svéd 138-145 koronás átlaghoz képest.

A szakszervezet fenyegetőzése nem alaptalan. Tavaly novemberben már blokád alá vettek egy építkezést hasonló okok miatt. Akkor a vendégmunkásokat foglalkoztató litván cég bíróságra vitte az ügyet, a döntés értelmében azonban a svéd törvények engedélyezik a blokádot. A litván vállalat nem hagyta annyiban, s azzal érvelt, hogy az európai szabályozással ellentétes volt az akció, így az Európai Bírósághoz fordultak, a válaszra azonban egy-két évet bizonyosan várni kell.

Menedzsment Fórum/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!