3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy európai szakértői jelentés az új munkaidő-irányelv hatályba lépését követő három éven belül megszüntetné annak lehetőségét, hogy a munkavállalók kivételesen túlléphessék a 48 órás heti munkaidő-maximumot, emellett a legtöbb esetben munkaidőként ismertetné el a rendelkezésre állási időt is.

Egy európai szakértői jelentés az új munkaidő-irányelv hatályba lépését követő három éven belül megszüntetné annak lehetőségét, hogy a munkavállalók kivételesen túlléphessék a 48 órás heti munkaidő-maximumot, emellett a legtöbb esetben munkaidőként ismertetné el a rendelkezésre állási időt is.

Az Európai Bizottság javaslata - a feltételek szigorítása mellett - meghagyná az eseti kivételek lehetőségét, de az EP szakbizottsága ezzel nem értett egyet. A rendelkezésre állás kérdésében az EP-bizottság az ezzel töltött idő inaktív részét is beleszámítaná a munkaidőbe.

Vladimír Spidla munkaügyi biztos szerint az irányelv célja, hogy javítsa a munkavállalók védelmét, és rugalmasabbá tegye a munkaidőt. A cseh biztos rámutatott: a munka minősége az európai versenyképesség egyik lényeges összetevője, a munkaerőpiacon előállt új helyzetben pedig a polgárok védelmében modern eszközökkel kell fellépni.

[ajanlo=147][igazitas=left/]A jelentés szerint a munkaidőt rugalmasabbá kell tenni, és úgy kell megszervezni, hogy biztosítsa az élethosszig tartó tanulás lehetőségét, valamint a munka és a családi élet összeegyeztethetőségét. A képviselők azt is egyértelművé tennék, hogy az egyéni munkaidő kiszámításánál az esetleg több helyen dolgozók munkaszerződéseiben meghatározott munkaidők összegét kell figyelembe venni.

Az újonnan csatlakozott EU-tagországokban a kötelező munkaidő alig haladja meg az európai átlagot, de a ténylegesen ledolgozott munkaórák száma átlagosan évi 112-vel, majdnem három héttel több, mint a régi tagországokban, számol be az MTI.

A parlament kompromisszumos javaslata azt ígéri, hogy a szakszervezetek szerepe felértékelődik, az egyén nem marad magára, és a tagállami ellenőrzés minősége a jogi garanciákból munkaerő-piaci gyakorlatot kovácsol. A magyar munkaügyi ellenőrző szervektől ugyanakkor komoly erőfeszítést igényel, hogy 3 évig az irányelvben megszabott 48 óra fölé is lehet menni.

Hazánkban az évi átlagos munkaórák száma 1848, ennél csak az észtek, a litvánok, a lengyelek és a szlovének dolgoznak többet. A sereghajtók a franciák, akik több mint 270 órával dolgoznak kevesebbet a magyar munkavállalóknál. Hazánkban a tényleges heti munkaidő csaknem 41 óra.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!