3p

A korábban tervezettel ellentétben hétfőn és kedden sem ültek tárgyalóasztalhoz Ferihegyen a szakszervezetek és a Budapest Airport (BA) menedzsmentje. Míg a BA reményei szerint a megbeszélések néhány napon belül folytatódnak, addig az egyik szakszervezet újabb sztrájkot helyezett kilátásba.

A csúszás oka, hogy a szakszervezetek egyelőre nem nyújtották be javaslatukat az egyes foglalkozási ágakra vonatkozó minimálbérekre, mondta el az mfor.hu kérdésére Szollár Domokos, a BA szóvivője. Az érdekképviseleti szervek ugyanis újabb adatokat kértek a munkáltatótól, amit kedden kaptak meg.

Ezzel szemben a Repülőtéri Forgalmi Dolgozók Független Szakszervezete (RDFSZ) lapunkhoz eljuttatott közleményében azt állítja, hogy a bérkeret elosztásáról szóló részletes táblázatot a BA többszöri kérésre sem bocsátotta rendelkezésükre. Pedig az érdemi tárgyalásokhoz tudniuk kellene, hogy kinek mennyi jut az évi több milliárdos bérkeretből, teszik hozzá.

A BA szerint viszont minden olyan adatot átadtak a szakszervezeteknek, amely nem sért adatvédelmi jogokat. Ennek szellemében minden olyan munkakörnél ismertették a bérek legalacsonyabb, legmagasabb és átlagos mértékét, ahol legalább hárman dolgoznak.

A problémát az jelenti, hogy a BA-nál 146 olyan munkakör van, amelyben csak egyetlen dolgozót foglalkoztatnak. Esetükben a béradatokat nem szolgáltathatják ki, mivel azok összekapcsolhatók lennének az egyes munkavállalókkal, érvelt Szollár Domokos. A BA összességében azt reméli, hogy a javaslat beadására néhány napon belül sor kerülhet, s ezután ismét tárgyalóasztalhoz ülnek majd a felek.

A BA még múlt héten ajánlotta fel a szakszervezeteknek, hogy - a bérfeszültségek feloldása érdekében - minden munkakörnél állapodjanak meg egy minimális bérszintről. Szollár Domokos szerint erre azért van szükség, mert jelenleg az azonos munkát végzők bére között is nagy különbségek lehetnek. (Ez az RFDFSZ szerint akár a 140-200 százalékot is elérheti.)

Mindez arra vezethető vissza, hogy míg 2002 és 2005 között - a repülőtér forgalmának növekedésével párhuzamosan - jelentős béremelések történtek a cégnél, addig - az RFDFSZ állíátsa szerint - az elmúlt három évben nem emelkedtek a minmálbérek. Így a régebbi dolgozók fizetése lényegesen magasabb lehet, mint egy újonnan felvett munkavállalóé. A minimális bér mértéke egyébként a bérfejlesztés nagyságát is befolyásolja majd.

A szakszervezet emellett azt is kifogásolja, hogy a repülőtér-üzemeltető társaság - adatvédelmi okokra hivatkozva - a menedzsmentnek járó juttatásokról sem hajlandó információt kiadni. Szollár szerint viszont a vezetőség fizetése nem függ össze a béremelési kérdésekkel, hiszen a bérfejlesztés csak a kollektív szerződés hatálya alá tartozó munkavállalókra vonatkozik, tehát a menedzsmentre nem.

Mint ismert, az érdekképviseletek legutóbb egységesen 9,5 százalékos béremelési követeléssel álltak elő 2007-re vonatkozóan, a munkáltató viszont változatlanul 5,5 százalékot ajánlott. Az eltérő álláspontok miatt augusztus 5-én délután négy óra és éjfél között már tartottak egy sztrájkot Ferihegyen. Az akció nyomán a gépek átlagban egy-másfél órás késéssel közlekedtek, egy járatot pedig törölni kellett.

Az RFDFSZ ezzel kapcsolatban kiemeli: amennyiben nem ismerhetik meg az adatokat, úgy nem látják értelmét a további tárgyalásoknak, és újabb munkabeszüntetést hirdetnek. Bár ennek lehetőségét Szollár Domokos sem zárta ki, a jelenlegi helyzetben ő éppen ezt tartaná értelmetlen lépésnek.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!