A britek leggazdagabb 1 százalékának - ez 600 ezer embert jelent - összvagyona hat év alatt megkétszereződött és elérte a 797 milliárd fontot (272 billió forint), ami a nemzeti vagyon 23 százalékával ér fel (a hat évvel ezelőtt általuk birtokolt rész 20 százaléknak felelt meg). Tony Atkinson oxfordi egyetemi tanár szerint, aki a jövedelmi különbségek elismert szakértőjének számít, a britek leggazdagabb 1 százaléka 1930 óta még sohasem rendelkezett a nemzeti vagyon ekkora részével. Ezzel szemben a szegényebb 50 százalékra a nemzeti vagyon tortájából jutó rész ugyanebben az időszakban 10 százalékról 5-re csökkent.
A New Statesman többek között azzal magyarázza a tendenciát, hogy az adórendszer a tehetőseknek kedvez. A helyi adókat és az ÁFÁ-t is figyelembe véve a britek leggazdagabb 20 százaléka jövedelmének 34 százaléka jut az államkasszába, viszont a legszegényebb 20 százalék bevételeinek 42 százalékát viszi el az adó.
(MTI)
Kapcsolódó anyagok
Demján tevékenységét tartják a leghasznosabbnak az olvasók
A világ egyik leggazdagabbja lett a 20. század vállalkozója
Egy év alatt 12,4 milliárd dollárt is lehet keresni
Tovább nőtt a leggazdagabb britek vagyona
A szupergazdagok még a korábbinál is gazdagabbak lettek 1997, a Tony Blair vezette munkáspárti kormány hatalomra jutása óta - állítja hétvégi számában a New Statesman című brit baloldali hetilap, hivatalos statisztikai adatokra hivatkozva.