4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is mély válságban van a magyar építőipar, amelynek helyzete csaknem minden mutatót tekintve rosszabbodott szeptemberben egy évvel korábbhoz képest. Apró pozitívum, hogy a havonta kötött új szerződések értéke április óta növekszik - éves összehasonlításban azonban ezen a téren is jelentős az elmaradás. Mfor.hu háttér.

Folytatódik a hazai építőipar hosszabb ideje tartó agóniája a KSH hétfőn nyilvánosságra hozott adatai szerint.

Megint nagyobb lett a visszaesés

Ezt jelzi, hogy a termelés volumene 9,2 százalékkal csökkent 2010 szeptemberében 2009. szeptemberhez képest mind a kiigazítatlan, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. Az előző hónapokban ennél lényegesen kisebb volt a visszaesés mértéke - augusztusban 2,6, júliusban 4,5 százalékkal mérséklődött a termelés.


Augusztushoz képest szezonálisan kiigazítva 2,8 százalékkal csökkent szeptemberben a termelés, amely folyó áron 182,6 milliárd forintot tett ki.

Az első kilenc hónapot együttvéve a volumenindex 10,5 százalékkal volt kisebb, mint 2009. január-szeptemberben.


Ami a részleteket illeti, a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult. Az épületek építésének volumene öt százalékkal nőtt szeptemberben - igaz, az egy évvel korábbi bázis alacsony volt. A bővülésben az ipari, a kereskedelmi és a felsőoktatási épületek ebben az évben megkezdett építése is szerepet játszott.



Kifutottak az állami projektek

Az egyéb építményeken végzett munkák volumene ugyanakkor továbbra is jelentősen elmarad az előző évitől - ennek nagyrészt az az oka, hogy az előző évi növekedést okozó, költségvetésből finanszírozott nagy projektek többsége befejeződött. Szeptemberben 22 százalékkal csökkent a mutató 2009 kilencedik hónapjához képest - elsősorban az útépítéssel foglalkozó szervezetek termelése esett jelentősen vissza.

Augusztushoz viszonyítva mindkét terület visszaesést mutatott szeptemberben: az épületek építése 5,7, az egyéb építményeké egy százalékkal csökkent a szezonálisan kiigazított adatok alapján.

Az év első kilenc hónapját tekintve is mínuszban van mindkét alágazat: az épületek építése 5,3, az egyéb építményeké 16,1 százalékkal mérséklődött 2009 január-szeptemberéhez képest.

Csökken a szerződésállomány, de...

Nagyrészt folytatódtak a negatív tendenciák a megkötött szerződések volumenét tekintve is. Az építőipari cégek hó végi szerződésállománya 2,4 százalékkal mérséklődött szeptemberben az egy évvel korábbihoz mérten - ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 11,7 százalékkal kisebb volt, az egyéb építményeké viszont 4,3 százalékkal emelkedett.

A hó végi szerződésállomány az előző hónapokhoz képest is csökkenést mutat – március óta csaknem folyamatos visszaesés figyelhető meg.

... havi szinten nő az új szerződések volumene

Az új szerződések volumene 11,1 százalékkal zuhant szeptemberben 2009 hasonló időszakához képest – ezen belül az egyéb építmények építésénél mintegy húsz százalékos mínuszt regisztráltak. A jelentős visszaesés a 2009 szeptemberében vasút- és közműépítésekre kötött nagyértékű szerződések miatti viszonylag magas bázis következménye.

A január-szeptemberi időszakot nézve ennél enyhébb, hét százalékos csökkenés következett be 2009 első kilenc hónapjához képest.


Apró pozitívum, hogy az előző hónapokhoz képest már fokozatos javulás tapasztalható: április óta csaknem folyamatosan nő a tárgyhóban kötött új szerződések volumene. 

A termelői árak 1,4 százalékkal emelkedtek 2010 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva - az épületek építése ágazatban 0,7, az egyéb építményeknél 1,1 százalékos drágulást könyveltek el.

Mi kellene a kiábaláshoz?

Koji László, az ÉVOSZ egyik alelnöke szerint ahhoz, hogy 2011-ben változtatni lehessen az építőipar sanyarú helyzetén, két dologra van szükség. Egyrészt be kell indulniuk az Új Széchenyi Tervben meghirdetett - otthonteremtési, energia-takarékossági, felújítási - programoknak, másrészt sokkal szorosabb együttműködésre lenne szükség a kormányzat és a privát szféra között, hogy a befagyott, halasztott beruházásokat ki lehessen billenteni a holtpontról. Ez elsősorban a magánszektor bevonásával lehetséges, mondta az alelnök korábban az MTI-nek.

Az ÉVOSZ számításai szerint az utóbbi négy évben a már leszerződött - vagyis a szerződésállományban szereplő - projektek közül 1200 milliárd forintnyi munka nem, vagy nem az előzetesen tervezett értékben valósult meg, nagyrészt a recesszió miatt.

A befagyott és halasztott beruházások összértéke az utóbbi három évben elérte a 3000 milliárd forintot - tette hozzá Koji László.

Az építőipar nehéz helyzetéről sokat elárul, hogy – a kiigazított adatok szerint - 2005-höz viszonyítva mintegy harminc százalékkal zsugorodott a teljesítménye idén.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!