4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt heti zártkörű részvénykibocsátás után még az idén új projektekbe vághat bele az E-Star, mely már vizsgálja a lehetőségeket - tudta meg az mfor.hu Kassai Ákostól, a cég vezérigazgatójától. Új országba egyelőre nem tervezi, hogy belép a cég, most Magyarország mellett Romániában és Lengyelországban vizsgálódnak beruházások ügyében. Mfor.hu-háttér.

Kevesebb mint egy hónapja jelentette be az E-Star, hogy 21 millió euróért felvásárolja a lengyel EETEK-et. "A tranzakció teljes egészében hitelből finanszírozható, és további hitelfelvételre is van lehetőség, amit a további projektekre fordíthatunk" - emelte ki Soós Csaba elnök-vezérigazgató a bejelentés alkalmával. Az akvizíció után meglepő volt a cég múlt heti bejelentése, mely szerint zártkörű részvénykibocsátás keretében 2,4 milliárd forintnyi friss tőkét vonnak be, melyért cserébe legfeljebb a részvények 10 százaléka kerül külföldi befektetőkhöz.

Nem pihennek

A lengyel akvizíció után sokan arra számítottak, hogy egy konszolidációs időszak következik az E-Starnál, nem vágnak bele új projektekbe, ezért volt meglepő az a múlt heti bejelentés, mely szerint 2,4 milliárd forintnyi friss tőkét von be a vállalat, aminek nagy részét új beruházásokra fordítaná. A magyar cég tőkeemelését a WOOD & Company intézte, elsősorban lengyel és angol befektetők vásároltak részesedést a cégben - tudta meg az mfor.hu.

"Mi nem mondtuk azt, hogy nem lesznek új projektek. Az elsődleges továbbra is az EETEK integrálása, ha az jó úton halad, akkor jöhetnek az új beruházások" - mondta kérdésünkre Kassai Ákos, az E-Star vezérigazgatója. A szakember hozzátette, hogy a tőkeemelés összege a keddi határidőig megérkezett, azonban a folyamat még egy-két hétig eltarthat, mivel be kell jegyezni az új tulajdonosokat és ki kell bocsátani az új részvényeket.

"A tőkeemelésnek két oka volt: egyrészt nagy volt a bizonytalanság a piacon, hogy miből finanszírozzuk majd az EETEK felvásárlását, ennek volt köszönhető, hogy a részvények árfolyama 10 000 forint alá esett a korábbi 12 000 forint körüli szintről. Másrészt mindhárom országban látunk új lehetőségeket, melyeknél fontos lesz, hogy minél gyorsabban lépjünk, ezért döntöttünk most a forrásbevonás mellett" - emelte ki Kassai. A bizonytalanság egyébként jelentősen csökkent a tőkebevonás után a papírok piacán, kicsivel 11 000 forint alatt stabilizálódott az árfolyam, kedd délelőtt például 10 800 forinton állt.

Még az idén jöhetnek újabb bejelentések

A már említett újabb lehetőségek a vezérigazgató szerint az év vége felé realizálódhatnak. "Magyarországon elsősorban kisebb projektekben gondolkodunk, de Lengyelországban és Romániában látunk lehetőséget nagyobb beruházásokra is" - árulta el Kassai Ákos. Az E-Star vezére hozzátette: utóbbi két országban vizsgálják zöldmezős beruházások lehetőségét, de vonzó felvásárlási célpontokat is figyelemmel kísérnek.

Mindenesetre most már bőségesen van forrása a cégnek új projektekre, hiszen a 2,4 milliárd forintos zártkörű részvénykibocsátás mellett május végén és június elején 2,2 milliárdot vontak be kötvényeladásokból is. Ebből 1,9 milliárd forintot intézményi befektetők, 300 milliót pedig magánbefektetők jegyeztek le. Az összesen 10 milliárd forint keretösszegű kötvényprogramban a mostani jegyzéssel együtt eddig közel hétmilliárd forint összegű kötvényt jegyeztek le az intézményi és lakossági befektetők.

Van még lehetőség hitelfelvételre is

"A társaság jelenlegi tőkeszerkezete lehetővé tenne még egy 30-40 millió eurós hitelfelvételt is, miközben a már meglévő projektek csak 20-25 milliós visznek el, tehát még abból is maradna pénz az új beruházásokra" - emelte ki Kassai Ákos.

Az első negyedéves beszámoló szerint az E-Star saját tőkéje 6,95 milliárd forint volt. Ha ezt megtoldjuk a most bejelentett 2,4 milliárddal, akkor a saját tőke, a második negyedéves eredmény figyelembevétel nélkül 9,35 milliárd forintra, vagyis 34,6 millió euróra nő. Ez már csak 4,5 millióra van attól a 39,1 milliótól, amit az EETEK-csoport akvizícióját követő sajtótájékoztatón Soós Csaba a saját tőkéje 2011. végén várható értékére előrejelzett. Kassai Ákos szerint ugyanakkor a forrásbevonással egyidejűleg előrejelzésüket is felfelé módosították a bevont 9 millió euróval, már közel 50 millió eurós saját tőkére számítanak az idei év végén.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!