3p

Magyarország továbbra is vonzó a logisztikai ingatlanok árazása alapján, a kereslet nő, a kihasználatlanság csökken, a bérleti díjak pedig továbbra is alacsonyak - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) ingatlan-tanácsadó ügynökség legfrissebb felméréséből.

Borbély Gábor, a CBRE közép és kelet európai regionális elemzője a közleményben emlékeztet rá, hogy ennek a szektornak a teljesítménye reagált legérzékenyebben a recesszióra: meredeken esett a kereslet, és ezt követte a bérleti díjak csökkenése. Ugyanakkor az élénkülés jelei is ezen az ingatlan-részpiacon a legláthatóbbak. A bérleti díjak azonban egyelőre továbbra is alacsony szinten maradnak, hiszen a legtöbb fejlesztő rendelkezik fölös kapacitással - tette hozzá a közlemény szerint.

A világ ipari ingatlanpiacán a befektetői étvágy és a bérleti díjak is nőnek, a fellendülés azonban különböző mértékű, Ázsiában emelkednek leginkább a bérleti díjak. A CBRE globális felmérése szerint – amely mind bérlői, mind befektetői szempontból vizsgálja az ipari ingatlanszektort – Tokió vált a világ legdrágább piacává, a japán fővárost London és Sao Paolo követi.

Richard Holberton, a CBRE európai kutatásért felelős igazgatója szerint: ahogy a fellendülés az egész európai régióban egyre jelentősebb lesz, az első osztályú ipari és logisztikai ingatlanok iránti kereslet is nőni fog a kontinensen. 2010-ben a bérleti díjak nagyjából 2,2 százalékkal esnek, és csekély, 0,6 százalékos csökkenést várnak 2011-ben is, míg középtávon a fellendülésnek köszönhetően a bérleti díjak 2 százalékkal nőhetnek 2012-re.

A kereslet visszaesése miatt a 2008-as és a 2009-es évek során több mint 10 százalékkal csökkent a globális bérleti díj-index, ami a bérleti díjakat a 2003-2005-ös időszak szintjére csökkentette. Különösen az Egyesült Államokban és az EMEA-régióban estek jelentőset a díjak, 14, illetve 12 százalékkal, míg a csendes-óceáni térségben és Ázsiában mintegy 5 százalékos volt a díjcsökkenés.

Az ipari ingatlanok bérleti díja az EMEA-régióban, az amerikai kontinensen és a csendes-óceáni régióban is csökkentek 2010 második negyedében, míg Ázsiában már emelkedtek: a díjak 2009 vége óta hat százalékkal nőttek. A CBRE 55 vezető ipari és logisztikai piacot elemzett a világon. A kutatás szerint 2010 második negyedében Tokió volt a legdrágább piac a világon, a japán fővárosban évente 237,77 dollárt kértek egy négyzetméterért, Londonban 210 dollárt, Sao Paolóban 140 dollárt és Szingapúrban 122 dollárt.

A tíz legdrágább piac közül öt az ázsiai és csendes-óceáni régióban található, négy pedig Európában. Az amerikai kontinensről csak Sao Paolo fért be az első tízbe, a legdrágább egyesült államokbeli város, Los Angeles a 18, négyzetméterenként 74 dolláros éves díjjal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!