3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel a munkavállalók és a munkaadók európai szintű képviseletei nem vállalták, hogy megállapodást kössenek a munkaidő szervezés új szabályairól, az Európai Unió Bizottsága próbál meg különféle kompromisszumos javaslatokat kidolgozni az ellentétes érdekek összebékítése érdekében.

A napokban a tagországok munkaügyi miniszterei egyeztettek, de továbbra sem tudtak egyezségre jutni. Az Országgyűlés Foglakoztatási és Munkaügyi Bizottsága részére készített szakmai összefoglalókból kiderül: a munkaidő szervezés jelenleg érvényes szabályait elsősorban a vállalkozások versenyképességének javítása, a jobb piaci alkalmazkodóképesség miatt kellene módosítani. A módosítást indokolja az Európai Bíróság néhány közelmúltban hozott ítélete is, amelyekben kimondta: amennyiben a munkavállaló a munkaadó rendelkezésére áll a munkahelyen, akkor ennek teljes idejét munkaidőként kell figyelembe venni, abban az esetben is ha nem végez munkát.

[ajanlo=198][igazitas=left/]A cégek érdeke az lenne, hogy amennyiben a piaci körülmények úgy követelik meg, a dolgozók továbbra is a heti 48 óránál több munkát végezhessenek. Erre jelenleg lehetőséget ad az úgynevezett "opt-out" intézménye. Amennyiben a munkaadó megegyezik erről az adott dolgozóval, nem kell figyelembe venni a heti legfeljebb 48 órás munkavégzésre vonatkozó korlátot.

A szakszervezetek az eredetileg átmeneti időszakra szóló lehetőség fokozatos, s mielőbbi megszüntetését tartják szükségesnek. A munkaadói érdekképviseletek viszont az intézmény fenntartását követelik, ennek érdekében elfogadnák, hogy ahol van szakszervezet, ott az erről szóló kollektív megállapodás is feltétele legyen az "opt-out" intézmény alkalmazásának.

Egy másik, versenyképességet befolyásoló tényező, hogy a heti 48 órának milyen időszak átlagában kell megfelelnie a munkahelynek. Amennyiben nem a jelenleg hatályos 4 hónap, hanem 1 év átlagában, akkor ez nyílván a változó piaci igényekhez történő sokkal könnyebb alkalmazkodást tesz lehetővé.

[ajanlo=143][igazitas=left/]A szakszervezetek ezt a dolgozók kiszolgáltatottságának fokozásaként értékelik. A munkaadói érdekképviseletek viszont azt állítják: a módosítás lehetőséget ad arra, hogy a munkaidő szervezésével és ne az elbocsátásokkal alkalmazkodjanak a piaci kereslet éves változásaihoz.

Az Európai Bíróság ítéleteire reagálva a munkáltatók azt szeretnék elérni, hogy különböztessék meg a munkahelyen rendelkezésre állás aktív, tehát munkával töltött, és inaktív, tehát várakozási idejét. Az előbbi munkaidőnek, az utóbbi pihenőidőnek számítana. A szakszervezetek szerint a munkahelyen töltött rendelkezésre állási időt akkor sem lehet pihenőidőként számítani, ha a dolgozó ezalatt nem végez tényleges munkát. Még a nem munkahelyen töltött készenléti időt sem lehet így számítani. A pihenőidő sajátja ugyanis, hogy annak tulajdonosa szabadon rendelkezik azzal. A munkaidő szervezés új szabályozásának lehetőségeiről tovább folytatódik az egyeztetés az Európai Unió különféle fórumain. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
48 órában maximalizálták a heti munkaidőt
Tovább dúl a vita a munkaidő maximalizálásáról
Csak négy EU-országban dolgoznak többet nálunk

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!