2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem közeledtek az álláspontok a munka- és pihenőidőre vonatkozó törvényjavaslatot illetően a Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén. Bár a munkaadók alapvetően támogatták a javaslat jelenlegi formáját, a szakszervezetek egyhangúlag elutasítottak több paragrafust, ezért a további egyeztetést későbbi időpontra halasztották. Mfor.hu tudósítás.

A törvényjavaslat időközben módosított szövegébe belefoglalták mindkét oldal legutóbbi egyeztetésen elhangzott javaslatait. A kormányoldal és a munkaadók képviselőinek kompromisszumkész gesztusai ellenére ez azonban nem volt elég a szakszervezeti képviselőknek. A munkavállalói oldal egységes véleménye szerint elfogadhatatlan számukra, hogy három paragrafus benne maradjon a parlament elé kerülő Munka Törvénykönyvének szövegezésében.

Növekvő munkaidőtől tartanak

Az említett paragrafusokban a törvény ugyanis lehetőséget teremt arra, hogy a munkaadó egyéni megállapodás szerint egyezzen meg a munka- és pihenőidőről. A munkavállalók képviselői szerint ez a jogi kiskapu a gyakorlatban megnövelné a munkaidőt, illetve csökkentené a kollektív jogvédelmet, mivel kibúvót jelenthet a kollektív szerződések szabályozó ereje alól.

Emellett a munkavállalók kifogásolták a törvényjavaslat ügyelettel és készenléti idővel kapcsolatos passzusait, mivel az szerintük nem szolgálja kellőképpen a dolgozók érdekeit.

Megjegyezték továbbá, hogy még mindig nincs érdemi kormányzati reagálás az egészségügyet érintő elmaradt ügyeleti díjakra, holott már perek sorozata indult el, és szerintük az EU-állásfoglalás is a munkavállalóknak kedvez.

A feleknek legkésőbb június 25-ig van idejük a végleges szöveg jóváhagyására, a nyári szünet előtt ugyanis ezen a napon szavaznak utoljára a honatyák. Bár Csizmár Gábor szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár hozzátette, az eredetileg tervezett július 1-i hatálybalépés miatt aggályos lehet a legutolsó időpontra hagyni a döntést.

A július eleji határidőt pedig amiatt nem lehet elcsúsztatni, mivel az Alkotmánybíróság 2007. június 30-cal megsemmisítette az egészségügyi ágazatban dolgozók ügyeleti idejének szabályozását.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Újraszabályozzák a túlórázást
Kihasználják a cégek a túlórázó dolgozókat
Kevesebbet túlóráznak a britek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!