2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén 4,2, jövőre 4,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság - írja tanulmányában az Economist Intelligence Unit (EIU).

Az intézet szerint a bővülés húzóereje a belső kereslet lesz, ami kisebb kockázatot rejt 2002-ben, amennyiben a fiskális politika túlfűti a gazdaságot.

A második negyedéves számok tükrében nyilvánvaló, hogy a magyar gazdaság megsínyli az Európai Unió keresletének csökkenését - áll az EIU országjelentésében. Az exportpiacok gyengélkedésének köszönhető az ipari teljesítmény visszaesése is. Az intézet leszögezi, hogy a kiviteli dinamika nem csökkent katasztrofális mértékben, de a lassulás szemmel látható. Az év egészére az EIU a tavalyitól jóval elmaradó, de nemzetközi összehasonlításban még mindig figyelemre méltó 13,5 százalékos exportbővülést vár. A csökkenés a külső piacokon tapasztalható dekonjunktúra mellett a gyorsan növekvő reálbérek és a forintfelértékelődés számlájára is írható.

A magyar GDP-bővülésben növekvő szerepet játszó belső kereslet az idén jelentősen, mintegy 1,4 százalékkal haladja meg a bruttó hazai termék növekedési ütemét. Az EIU ez évben 4,2 százalékos bővülést vár, amit a beruházások kedvezőtlen alakulásával is alátámaszt. A magyar vállalkozásoknál megállt az új kapacitások építése, ezért valószínűtlen, hogy az év második felében az ipari kibocsátás jelentősen gyorsulna, vélik az EIU kutatói.

Jövőre 4,5 százalékkal bővülhet a GDP, ennek kockázatai pedig elsősorban külső eredetűek. Ilyen például a latin-amerikai térség (főleg Argentína) körüli bizonytalanság kiterjedése a feltörekvő piacokra, amelyet azonban a magyar gazdaság erős alapjai és jó mutatói révén elkerülhet. Belső kockázatként a kutatóintézet a túlfűtöttséget említi meg. A választások előtt a fiskális politika túlságosan expanzívvá válhat, hogy ezzel ellensúlyozza a külső lassulás hatásait. A központi bank monetáris politikája valószínűleg szigorú marad, amire jövőre szükség is lehet, amennyiben meg kell előzni egy esetleges ár-bér spirál beindulását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!