2p

Szép szám, de közben marad a túlkínálat.

Kína acéltermelése márciusban 1,8 százalékkal 72 millió tonnás havi rekordra emelkedett, fokozva ezzel az aggodalmakat, hogy a szektorban a termelési kapacitás csökkentése ellenére is fennmarad a túlkínálat.

Az előző termelési rekord a nemzeti statisztikai hivatal adatai szerint a tavaly márciusban elért 70,65 millió tonna volt. Az idei első negyedévben 201,1 millió tonna volt a kínai acéltermelés, 4,6 százalékkal több a 2016 első negyedévinél.


A betonacél határidős jegyzései tavaly több mint hetven százalékkal emelkedtek, az idén pedig már közel tíz százalékkal az utóbbi időkben bekövetkezett árcsökkenéssel együtt is. A kínai acélipar igyekszik hasznot húzni az áremelkedésből, bár a kínai kormány éppen az alacsonyabb minőségű termelési kapacitás, a betonacélgyártás visszaszorítására törekszik az ágazat hatékonyságának növelése és a légszennyezés csökkentése érdekében.

A készletek növekedése és az utóbbi időkben tapasztalt árcsökkenés arra utal, hogy a kínálat gyorsabb ütemben növekszik, mint a kereslet. A betonacél jegyzése hétfőn egy százalékkal csökkent, áprilisban összesen közel nyolc százalékkal.

Mindeközben a kínai gazdasági növekedés lendületet vett. Az első negyedévben 6,9 százalékos éves GDP-növekedést ért el az ország, 2015 harmadik negyedéve óta a legmagasabbat. A Reuters hírügynökség által megkérdezett szakértők a tavalyi utolsó negyedévi 6,8 százalékkal megegyező GDP-növekedést jeleztek előre az idei első negyedévre.

A kormány a tavalyi 6,5-7,0 százalékos előirányzatnál alacsonyabb, "6,5 százalék körüli" GDP-növekedést tervez az idei évre. A tavalyi előirányzatból 6,7 százalékos növekedés valósult meg.

A makrogazdasági mutatók a konjunkturális lendület fokozódására utalnak. Az első negyedévben a termelőberuházások 9,2 százalékkal növekedtek, az ipari termelés pedig 6,8 százalékkal nőtt. Márciusban 7,6 százalék volt az ipari termelés növekedése. A kiskereskedelmi forgalom márciusban 10,9 százalékkal, az első negyedévben 10 százalékkal emelkedett. A kínai GDP 77,2 százalékát a belső fogyasztás adta az első negyedévben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!