A diktatórikus vezetésű észak-afrikai arab államhoz kötődő intézmények együttes részesedése 7,57 százalékra növekedett az utóbbi hetekben, ami kiélezte a líbiai szerepvállalás körüli konfliktust a bank felső vezetésében. Alessandro Profumo vezérigazgató végül kedden önként távozott hivatalából.
Vasárnapi olasz sajtójelentések szerint az olasz nemzeti bank sürgeti az UniCredit vezetőségét, hogy a pénzintézet stabilitása érdekében minél hamarabb nevezzenek ki új vezérigazgatót. Ez már a következő felügyelőbizottsági ülésen, csütörtökön megtörténhet. Az elnök, a német Dieter Rampl jelöltje Andrea Orcel, a Bank of America Merrill Lynch egyik vezetője. Őt támogatják az észak-olaszországi takarékpénztári alapítványok, amelyek együtt 10 százalékot ellenőriznek, és az UniCredit német részvényesei is. A 13 év után távozott Profumo utóda házon belüli is lehet, Roberto Nicastro vezérigazgató-helyettes személyében - írták olasz lapok.
Az olasz bankcsoportban szerzett líbiai tulajdonrész ügyét a nemzeti bank és a milánói tőzsdefelügyelet is vizsgálja. A legfőbb kérdés az, hogy egymástól független szereplőnek tekinthető-e a líbiai állami befektetési alap (Libyan Investment Authority - LIA), amely az utóbbi hetekben 0,5 százalékkal 2,59 százalékra emelte részesedését, és a líbiai jegybank, amely 4,98 százalékkal rendelkezik. A kérdés azért fontos, mert a szabályok szerint egy részvényes szavazati joga sem haladhatja meg az 5 százalékot az UniCreditnél.
Az olasz bankcsoport 22 országban közel 10 ezer fiókot üzemeltet, és több mint 160 ezer embert foglalkoztat. A magyar piacra 2007-ben lépett, a német HVB Bank magyarországi érdekeltségének megvételével.
Az UniCredit 1998-ban alakult több olasz bank összeolvadásával, és Alessandro Porfumo vezetése alatt fejlődött 40 millió ügyfelet kiszolgáló páneurópai pénzintézetté. A lemondott vezérigazgató az ANSA olasz hírügynökség szerint 40 millió eurós végkielégítést kap.
MTI/mfor.hu