3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon szakértői becslések szerint évi 150 ezer tonna kiürült, úgynevezett PET-palack kerül a szemétbe. Ez az óriási mennyiségű műanyag hulladék viszonylag alacsony költséggel, nyereségesen újrahasznosítható lenne.

Egy kecskeméti cég hamarosan komplex PET-palackokat begyűjtő és feldolgozó programot indít útjára.

A háztartási hulladék között egyre nagyobb mennyiségű az eldobható PET-palack. Vass Géza, a kecskeméti központú, 48 önkormányzat által tulajdonolt Filantrop Környezetvédelmi és Fűtéstechnikai Kht. ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, hogy ma már a kiürült üdítőspalackok tárolása is egyre nagyobb gondot okoz. Csak Kecskeméten évi 5500 tonna elhasznált műanyag palack kerül a szemétre. Tekintettel arra, hogy -- tömörítetlenül -- 1 köbméter PET-palack alig 17 kilogramm, könnyen kiszámítható, hogy háromévente 1 millió köbméterrel növekszik a le nem bomló műanyag hulladék mennyisége a 110 ezer lakosú megyeszékhelyen. Óvatos szakértői becslések szerint az országban évi legkevesebb 150 ezer tonna üres PET-palack kerül a szemétre.

A Filantrop Kht. most kidolgozott komplex programja nagy részben megoldaná ezt a problémát. Bognár Zsuzsanna marketingvezető olyan elképzelést dolgozott ki, amelynek alapján régiós szinten kezdődhetne meg az üres palackok begyűjtése. Önkormányzatok segítségével általános iskolák akció keretében szednék össze a háztartásokból a kiürült flakonokat. Vass Géza azt is elképzelhetőnek tartja, hogy üzleti alapon is fogadnák az alapanyagot (20 palack tesz ki körülbelül egy kilogrammot, ezért ma a piac 12 forintot fizet). Egy akkora üzem kialakításának költségei, amekkora egy Kecskemét nagyságú település igényeit kielégíti, csak néhány tíz millió forintra rúgnak. A technológia nemzetközileg kidolgozott, ismert. A lényeg: a flakonokból őrleményt állítanak elő, és ezt alapanyagként eladják. Kilogrammonként a begyűjtés 12, a gyártás 16--20 forint közötti költséget jelent, ezzel szemben a műanyag őrlemény -- színtől és tisztaságtól függően -- 100-140 forintos áron kel el a piacon, amely kapós terméknek minősíti. Nem mellékes haszon az sem, hogy egy évi 8000 tonna kapacitású üzem legalább 30 új munkahelyet is teremt, ráadásul itt, a feladat jellege miatt, csökkent munkaképességű dolgozók is foglalkoztathatók -- érvelt a megoldás mellett Horváth János, a Filantrop Kht. üzemvezetője.

A kecskeméti központú társaság egy 30 kilométeres átmérőjű körben, összesen 22 településen indít akciót az üres műanyag palackok begyűjtésére és újrahasznosítására. A szükséges beruházási összeg egy része saját forrásból megvan, de pályáztak a megyei területfejlesztési tanácshoz is, s ha a döntés kedvező, az üzem akár heteken belül beindulhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!